YENİ EHLİYET SINAVI HAKKINDA BİLGİLER
Ehliyet almak için yapılan sınavda bir kısım değişiklere gidildi. Konuyu özetleyerek anlatmak gerekirse bir yıl içerisinde yapılan sınav sayısı artırıldı. Sınavda sorulan soru sayıları azaltıldı. Ehliyet sınavında toplam 50 adet soru bulunmaktadır. Yanlış cevaplar doğru cevapları götürmeyecek. Puanlama 100 üzerinde yapılacak ve başarılı sayılmak 70 almak gerekecek. Bütün testlerin puanları ayrı ayrı hesaplanacak. Başarılı olmak için en az 35 tane soruya doğru cevap vermek gerekli.
Sınav sorularının testlere göre dağlımı; trafik 27, ilkyardım 13, motor 10 adet olarak belirlendi. Ehliyet sınavı bir yıl içerisinde 9 defa yapılacak. Bir kez kayıt yaptırılarak 4 kez sınava girilecek. Aynı zamanda direksiyon sınavı içinde 4 hak verildi. Sınav süresi soru sayısına bağlı olarak 75 dakikadan 60 dakikaya indirildi.
Ehliyet almak için kaç yaşında olmak gerekir? Bu özellikle gençleri merek ettiği bir sorudur. Yönetmeliğe göre A1, A2, F ve H sınıfı ehliyetleri almak için 17 yaşını bitirmiş olmak gerekli, B ve G sınıfları için 18 yaşını bitirmiş olunmalıdır. Kamyon, çekici ve otobüs, C, D ve E sınıfları için 22 yaşını bitirmiş olmak gereklidir.
Ayrıca direksiyon sınav süresi 30 dakika olarak uzatıldı. Bunun yanı sıra geri gitme, iki araç arasına park etme ve yokuşta araç kaldırma testleri uygulanacak. Başarısız olanlar direk sınavdan kalmış olacaklar. Park etme kural olarak; kaldırıma paralel 50 cm den fazla uzak olmamak ve bu işlemi iki hamlede yapmak. Geri gitme testi en az 25 metre şerit ihlali yapmadan geri gitmek. Yokuşta araç kaldırma testi ise en az %7 eğimli yolda aracı durdurarak 30 saniye kadar bekledikten sonra aracı geri kaydırma hareket ettirmek gerekiyor. Bu işlemde el freni kullanmak yasaktır.

(Visited 23 times, 1 visits today)