YAKIT SİSTEMİ

Benzinli motorun yakıt sisteminin parçaları şunlardır:
Yakıt deposu, yakıt boru ve hortumları,”yakıt pompası(otomatiği), yakıt göstergesi, karbüratör, hava filtresi, yakıt filtresi, emme manifoltu.

Dizel motorun yakıt sisteminin parçalarından bazıları şunlardır:

Yakıt deposu, besleme pompası, mazot filtresi, enjeksiyon pompası, enjektör, ısıtma kızdırma bujileri, yakıt göstergesi.

Benzinli motorlarda yakıt sisteminin görevi motora ihtiyacı olan hava yakıt karışımını istenilen oranda göndermektir.

Dizel motorlarda yanma olayı benzinli motorlardan farklıdır. Emme zamanında silindire yanlızca hava alınır ve sıkıştırılmış havanın üzerine yakıt püskürtülerek yanma sağlanır. Püskürtme enjektörler vasıtasıyla silindire sadece yakıt dönderirler. Enjektörler motoru çalışma şartlarına uygun yakıtı silindire gönderirler. Yakıtı küçük zerreler halinde silindirin her yerine aynı miktar ileterek iyi bir yanma sağlarlar.

1-Yakıt deposu:

Motor için gerekli yakıta depoluk eder ve dinlendirir. İçerisinde yakıt göstergesine bağlı şamandıra vardır.

2-Yakıt boru ve hortumları:

Yakıtı depodan karbüratöre ileten borulardır.

3-Yakıt pompası otomatiği:

Yakıtı depodan vakumla emerek karbüratöre belirli bir basınçla gönderen parçadır. Enjeksiyonlu araçlarda yakıt pompası genellikle yakıt deposunun içindedir.

4-Yakıt göstergesi:

Depodaki yakıtın miktarını sürücü konsolunda belirten göstergedir.

5-Karbüratör:

Motorun değişik çalışma şartlarına göre gereken benzin hava karışımını hazırlar. Emme manifoltu üzerindedir ve sadece benzinli motorlarda olur. Benzin-Hava karışımını ayarlar. Karbüratörün karıştırma oranı 1/15′tir. Motorun değişik çalışma şekillerine göre karbüratörde bulunan devreler:

Rölanti devresi: Gaza basılmadığı durumlarda motorun kendi kendine çalıştığı devredir.

Kapış devresi: Gaz pedalına aniden basıldığında motorun hızlandığı devredir.

Güç devresi: Güç istenilen durumlarda çalışan devredir.

Jikle devresi: Soğuk havalarda motorun kolay çalışması için zengin karışım hazırlandığı devredir. 1/15 olan normal karışımda 1 benzin 15 havadır. Zengin karışımda benzin oranı yüksektir.

6-Hava filtresi:

Karbüratöre giren havayı süzmek, havanın içindeki toz ve pislikleri temizler vede  sessiz emiş sağlamaktır. Hava filtresinin tıkanmasını önlemek için basınçlı hava ile temizlemeliyiz. Öte yandan, hava filtresi tıkalı olan motor zengin karışımla çalışır. Filtre yine de temzilenmeden motor hala çalıştırılırsa motor boğulur.

7-Yakıt filitresi:

Yakıt deposundan gelen yakıtı temizler.

8-Emme manifoldu:

Karbüratörün hazırladığı  yakıt karışımını emme subabına iletir.

(Visited 193 times, 2 visits today)