6 Kol Jant

Türkiyemizde Doğan jantı olarak bilinen 6 kol jant tüm Tofaş serilerinde kullanılmaktadır. 1998 yılndaki üretimlerde fabrika çıkış jantı olarak kullanılmış ve kamuoyunda çok olumlu tepkiler almış ve 2002 yılına kadar üretimlerde 6 kol jantlar kullanılmıştır.

Önceki yıllarda üretilen Tofaş modellerinde kara jant ve jant kapağı kullanımmıştı. 1994 yıllında ise 5 kollu jantlar kullanılmıştı. Şahinler için kara jant yerine 5 kollu veya 6 kollu jant kullanılması aracın dış görünümünde, modifiyenin bir parçasıdır. Sıra dışı havalı pek çok jant ve lastik modelleri tofaşlar kullanılmaktadır. 6 kol jantlar 14inç olarak satılmaktadır. Takılacak lastik duruma göre ince yanaklı olabilir.

Önceki yazılarımızda belirtiğimiz araç pıstırma yapılmışsa; ince yanaklı lastikler biçilmiş kaftan olacaktır. Jantlar ve lastikler ilgili bir özellikleri ve numaraların anlamlarını önceki yazılarımızda daha kapsamlı olarak belirtmiştik.Modifiyelişahin.com bu konularda her zaman yanındadır.

6 kol jantlarının Orijinal üretimi yanında yan sanayi üretimide vardır. Uzun vadeli düşünürülse Orijinal almak daha karlıdır. İlerleyen zamanlarda yan sanayide balans bozulması ve çatlama olabileceği düşünülmelidir.

(Visited 95 times, 1 visits today)