MODİFİYEDE EKSOZ

Tofaş araçların vazgeçilmez aksesuarlarından biride egzozlardır. Modifiyede parçaları arasında ilk sıralarda yer alan abart egzoz sayesinde, hem aracın arka kısımda görüntüyü göze hoş hale getirir hem de çıkardığı sesle tüm gözleri üzerine çeker. Egzoz uçlarının yuvarlak, elips, kare gibi pek çok çeşidi vardır. Egzozların görüntü ve sesi dışında görülmeyen kısmında ise egzoz sistemi, mantığı motorun egzoz supaplarından çıkan atık gazların dışarıya daha kolay atılmasını ve pistonların artık egzoz gazlarını o küçük borulardan ve susturuculardan dışarıya atmak için uyguladıkları direncin azaltılmasını sağlamaktır. Egzoz gazları ne kadar kolay dışarı atılırsa motorun verimi o kadar düşmemiş olur.

Modifiyede genellikle,DTM Eksoz( Deutsche Tourenwagen Meisterschaft),Abart eksoz, Sport eksoz kullanılır.

Bir motorun susturucu kullanmaksızın en yüksek beygir gücüne sahip olacağı görüşü tamamen doğrudur. Çünkü susturma işlemi sırasında da egzoz gazlarının çıkışını zorlaştırırlar ve bu da arabanın performansının olabileceğinden daha düşük olmasına sebep olur.

Egzoz boruları ısıya karşı dayanıklı çelik malzemeden yapılırlar. Aracın altında bulunduğu için olumsuz şartlarda çalışırlar ve çabukça çürüyebilirler.

Çift egzozun kullanım amacıda, egzoz gazlarının dışarı atılması kolaylaştırmaktır.

Bundan dolayı, modifiyeciler için performans tipi egzoz susturucuları üretilmiştir. Bu susturucular egzoz sesini fazla kesmezler, gaza bastığınızda baya bir bağırırlar, ama aynı şekilde motordan çıkan gazın da dışarıya kolay bir şekilde atılmasını sağlarlar. Aslında çıkardığı ses de çok sportif bir sestir. Kulağa da hoş gelir.
Bir egsoz sistemi üzerinde 2 tane susturucu ve enjeksiyonlu arabalarda bir de katalitik konvertör bulunur. (egsoz gazını temizlemeye yarayan bir alet). Bu 2 susturucu, orta susturucu ve arka susturucu olarak adlandırılırlar. Bir egzoz modifiyesinde, öncelikle arka susturucu değiştirilmelidir. Arka susturucuyu değiştirmek, orta susturucuya nazaran daha yüksek performans artışı sağlarlar.
Aslında en iyi performans için komple bir egsoz sistemi uygulaması yapmak gerekir. Bu uygulama, orta ve arka susturucuların, performans tipi susturucularla değiştirilmesi, egsoz borularının daha geniş borularla değiştirilmesi ve katalitik konvertörün iptali ya da performans tipi katalitik konvertörlerle değiştirilmesinden oluşmaktadır. Olayın en sonunda ise Headers denilen, egsoz manifoldu sisteminin değiştirilmesi vardır. Fakat bu olayın maliyeti diğerlerine göre daha yüksek olduğu için genelde en son olarak uygulanır.

MODİFİYEDE EKSOZUN AVANTAJLARI DEZAVANTAJLARI
Egzozdan çıkan sesten,  kiminin rahatsız olacağı, kimisinin de hoşlanacağı bir olaydır. Fakat ses olayıda susturucu markalarına göre değişebilmektedir. Supersprint susturucularının onaylı olduğu ve az ses çıkardığı bilinmekle beraber, Remus susturucularının da daha fazla performans verdiği fakat yüksek sesinden dolayı başınıza polisleri topladığı bilinmektedir.
Modifiye edilmiş egsoz sisteminin motor performansını etkileme konusuna gelirsek. Performans, farklı devirlerde farklı değişiklikler gösterir. Motor gücünde, yüksek devirlerde (4000 ve üstü) %10′lara kadar varan fark edilir bir artış yaşanmasına rağmen, düşük devirlerde de (3000 ve altı) bir miktar güç düşüşü görülmektedir. Yani bu modifiye sistemini ancak aracınızı devirli olarak kullanıyorsanız uygulamanız mantıklı olur. Aksi takdirde, şehir içi veya sakin kullanımlarda beklediğiniz etkiyi bu sistemden göremezsiniz.

(Visited 131 times, 1 visits today)