Tamponlardaki Çiziklerin Giderilmesi

Arabaların tampon kısımları en çok darbeye uğrayan kısımlardır. Özellikle park esnasında sürtemelerden ötürü tamponlar zarar görmektedir. Bazen diğer araçlar sizin tapmonunuza sürterek boyanın rengini değiştirebilirler. Böyle durumda örneğin sizin aracın gümüş renkli olsun, diğer araçta kırmızı olsun. Sizin tamponunuzda kırmızı renkte leke oluşacaktır. Böyle durumda sinirlerinizi bozmaya gerek yok. Size lazım olan bir üstübü veya bir bezle bu bölgeyi silmek olacaktır. Pasta veya benzeri kimyasal ile bölgeye biraz bastırarak slindiğinde olumlu sonuçlar alınmaktadır.
Asıl önemli olan tamponun aşırı olarak çizilmesi ve altaki katmanın ortaya çıkmasıdır. Böyle durumda pek çok çizik giderici maddeler satılmaktadır. Çizik çok ileri seviyede ise bu maddeler işe yaramayacaktır. Aracında bu bölge boya koduna göre bir miktar boya alınarak rutuş yapılması uygun olacaktır. Boyanan kısmın üzerinde pasta cila uygulaması yapılarak eski parlaklığı alması sağlanır.
Diğer bir konuda yoldan şıçrayan taşların bıraktığı izlerdir. Bu izlerin oluşumunu önlemenin en kolay yolu tamponları boya koruma filmi ile kaplamaktır. En çok boya koruma uygulaması kaput ve tampomlara uygulanmaktadır.
Sonuç olarak oluşan kılcal izler çizik gideri kimyasallar ile giderilebilir. Daha büyük izlere pasta cila uygulanabilir. Bu iksininde yetersiz kaldığı yere rutuş uygulaması yapılabilir. Kazasız belasız günler….

(Visited 52 times, 1 visits today)