SÜSPANSİYON SİSTEMİ

Süspansiyon sistemi, araç tekerlerinin aracın şasi ve gövdesiyle birleştirildiği sistemdir. Yaylar ve amortisörlerden oluşur.

Helezon yaylar otomobil türü araçlarda yaprak yaylarda genellikle ağır hizmet araçlarında kullanılır. Yaylar, yoldan gelen darbe titreşimleri üzerine alır. Yayların salınımını amortisör kontrol eder.

Amortisörler enjeksiyon şırıngası biçimde, içerisinde yağ bulunan kapalı sistemdir. Bir ucu aracın gövdesine diğer ucu dingile veya tekerleğin salıncağına bağlıdır.

Araçların içerisine yoldan gelen titreşim ve sarsıntıların geçmemesi için yeni nesil araçlarda gelişmiş yay ve amortisör sistemleri kullanılmaktadır. Yaylar ve amortisörler aracın hareket halindeyken daha kararlı bir yol tutuşu sağlamasına yardımcı olurlar. Daha eski araçlarda daha iyi bir süspansiyon sağlamak için amortisör ve yaylar değiştirilmektedir.

AMORTİSÖRLERİN BOZULDUĞU NASIL ANLAŞILIR?

Araç hareket halindeyken titreşimin artması, direksiyonun ağırlaşması ve kasise girildiğinde ses çıkarması durumlarında amortisör patlamış (bozulmuş) demektir. Amortisörün birinin bozulması durumunda diğer amortisöründe ömrü kısalmaktadır. Genelde hidrolik sıvı kaçağından dolayı amortisörler bozulmaktadır. Amortisörün ömrü aracın kullanım koşullarına bağlıdır. Bozulan amortisör yeni ile değiştirilmelidir. Amortisörün bakım ve tamirinin yapıldığı işletmeler bulunmaktadır. Amortisörler değişirken çift halinde değiştirtmelidir. Araç için en uygunu 4 amortisör aynı anda değiştirilmelidir. Yayların durumu kontrol edilerek yaylarda değiştirilmelidir. Ön amortisörün değişmesi durumunda ön düzen ayarları yaptırılmalıdır.

(Visited 58 times, 1 visits today)