ŞAHİN YANLAMA, ŞAHİN NASIL YANLAMA YAPAR, ŞAHİN YANYAN

Şahinler ile yanlama yaparken en önemli unsur hakimiyeti kaybetmemektir. Aracın arkası kaydıktan sonra eğer spin atmak, daire çizmek istemiyor sananız, kontrolü bir şekilde aracın toparlanması gerekir. Gaz pedalına iyice yüklenmek ve direksiyona ters istikamette çevirmek gerekir. Yanlama için 30-40 km/h surat yeter. Motorun beygir gücü önemli faktördür. Yanlama için iyi performans gösteren motorda gereklidir.

Yarış araçlarının pistlerde yaptığı yanlamalarda çok gelişmiş el freni kullanırlar. El freni halatla değil, hidrolik fren pompası ile çalışır. Bu sayede istediği anda arka tekerlekleri kitliye bilir. Şahinlerde yanyan gitmek için birçok metod kullanılmaktadır. Yanlama yaparken aracın savrulmasını önlemek ve diğer araçlara çarparak zarar vermemek için boş arazilerde çalışma yapılmalıdır.

Yanlama yapılırken gençler tarafından genelde şehir içerisinde köşe başları tercih ediliyor.

YANLAMA NASIL YAPILIR?

Tofaş Kartal, Şahin ve Doğan araçların yanlaması için aşağıdaki teknikler kullanılmaktadır.

Karşıt Ağırlık Transferi İle Yanlama (Opposite Weight Transfer Sliding)

Düz geniş yollarda ve virajlarda uygulanabilir. Direksiyon hakimiyetinin iyi olması gereklidir. Direksiyon ve gaz pedalı tam bir ahenk içerisinde olmalıdır. Direksiyon viraj dışına doğru çevrilip, aniden ters istikamete kırılır. Aracın ağırlık merkezi bir anda değiştiği için arka kısmı kaymaya başlar. Gaz pedalına yüklenilerek araç toparlanır. Bu yanlama şekli Şahin oldukça yakışır.

Ağırlık Transferi İle Yanlama (Weight Transfer Sliding)

Bu yanlama şekli aracın hızla giderken aniden düşük vitese alınarak yığdırılması ile yapılır. Ön tarafa doğru yığılan araç ağırlık merkezini değişmesiyle arka tekerlekler üzerindeki yük azalır. Direksiyonu ufak bir hareketi ile yanlama başlar. Aniden gaza yüklenilerek araç tekrar toparlanması sağlanır. Bu yanlama tekniğinde debriyaj pedalının payı da büyüktür. Vites küçültülünce debriyaj pedalı aniden bırakılır.

El Freni İle Yanlama (Handbrake Drift)
Hemen herkes tarafından bilinen yanlama tekniğidir. El frenin iyi tutması gereklidir. Yarış araçlarının yol tutuşu iyi olması sayesinde asfalt yolda bile kolayca yanlarlar. Taş mucurlu yolda el freni kolayca tutarken asfalt yolda istenilen verim alınmaya bilir. Şahinlerin arkadan çekişli olması el freninin bırakıldığı anda gaza yüklenilmesini gerektirir. Direksiyon ters yöne kırılarak aracın burnunu virajın gidiş istikametinde tutmak gerekmektedir.

Hız İle Yanlama (Powersliding)

Şahinler için özelikle köşe başların uygulanan yanlama şeklidir. Dönüş yapılırken gaza iyice yüklenilir. Ve aracın arkası kayarken direksiyon ile araç toparlanır. Köşe başının geniş olması sağda solda pek araba olmaması kaza riskini azalır. Aksi takdirde yan yan başka bir araca çarpa bilirsiniz. Virajlarda ise aracın hızı iyice artırılır. Direksiyon aniden çevrilerek aracın arkası kayması sağlanır. Direksiyonu fazla kırılması kontrolü kaybetmenize sebep olabilir.

(Visited 894 times, 8 visits today)