Şahin pıstırma, ŞAHİN ALÇALTMA

Tofaş araçlarda  modifiyede oldukça sık kullanılan metodlardan biri de; aracın yere yaklaştırılmasıdır (pıstırma). Aracın yere daha yakın olması sadece dışardan görünümü  güzelleştirmekle kalmamaktadır. Aynı zamanda aracın ağırlık merkezinin aşağıya doğru çektiğinden, aracın daha oturaklı olmasını sağlar. Yüksek hızlarda aracın performansına katkı sağlar. Yüksek hızla viraja girildiğinde bile yere yaklaştırılmamış haline göre oldukça güvenlidir.


Araçlarda kullanılan  yay ve amortisör sisteminin amacı, yol tutuşunu arttırmak ve yoldaki titreşimi hissettirmemekdir.Aracın yer ile arasındaki tüm iletişimi süspansiyon sistemi sağlamaktadır. Aracın süspansiyon sistemi olmasa yolculuk etmek hemen hemen imkansızlaşır. Bu yüzden doğru yay ve amortisör kullanılması son derece önemlidir. Otomobillerde helezon yaylar kullanılmaktadır.

Yay Kestirmenin Zararları

Şahinler kullanılan yere yaklaştırma metodlarında  aracın üzerindeki helezonlar bir miktar kesilerek yere yaklaşması sağlanır. Helezonlar kesilmeden ısıtılarak da ebatları küçültülebilir. Bu kesme işlemi sağlıklı değildir. Öncelikle amortisörün çalışma şartlarına uyulmadığı için kısa bir süre sonra amortisörün patlasına neden olur. Helezon boyu ve sarım sayısına göre yükü üzerinde dengeli bir şekilde taşır. Helezon kesildiğinde bu denge bozulmuş olur. yolda giderken yayın kırılması kazalara sebebiyet verir.

Spor Yaylar ve Spor Amortisörler

Kesme işlemi yerine orijinal spor yaylar kullanılmalıdır. Yaylarla beraber spor amortisörde takılmalıdır.Sadece spor yay takılırsa, amortisör ile uyuşmaz. Bu durumda en sağlıklısı komple süspansiyon sistemini değiştirmektir.Aracın 3,5- 4 cm indirilmesi yeterlidir. Spor yaylar normal yaylara oranla, sert ve kısa olurlar. Sert oluşlarından dolayı çok yaylanmaz ve amortisör sıkışmaz.Ancak spor yay takılan bir araçta önceki rahatlık ve konforu bulamayabilirsiniz. Yoldaki takırtılar alışana kadar sizi bir süre rahatsız eder, güzel düzgün yollarda pek sorun yaşamazsınız.

.

(Visited 1.289 times, 4 visits today)