Bu yazımızda rot balans ayarı hakkında bilgi vereceğiz. Rot ve balans ayarı nedir? Rot ve balans ayarı nasıl yapılır? Rot balans süresi ne kadar olmalıdır?
Bir çok farklı araç modeli ve her aracın da farklı özellikleri vardır. Aracın özelliklerini bilmek hem sürüş konforu açısından hemde aracın performansı bakımından önemlidir. İlk olarak sıklıkla duyulan rot balans kavramlarını açıklayalım. Rot; motorlu taşıtlarda direksiyon ile tekerlekler arasındaki bağlantıyı sağlayan demir çubuğa verilen isimdir. Rot ayarı ise ön lastiklerin yön durumu için yapılan ayardır. Yani araç direksiyonu herhangi bir yöne çevrildiğinde tekerleklerinde aynı yöne aynı oranda bakmasını sağlayan ayardır. Ayrıca diğer yazılarımızda belirtiğimiz kanber ve kastel açılarıda aracın yolda sağa sola çekmesini önleyen ayarlardır.
Araçların özellikle günümüzde kış ve yaz lastiklerinin ayrı olması balans kavramını daha çok duyulmasını sağlamıştır. Ortalama 6 ayda lastiklerin değişmesinde balans ayarı yapılması gerekir. Yaz lastikleri ve kış lastikleri için değişim sonrası balans ayarı yapılmalıdır. Balans ayarı lastik araca takılmadan balans tezgahında lastiğin çevrilmesi ve bilgisayar ölçümü ile yapılır. Daha evvelden balans yapılması için tekerlerin takılmasında sonra 1000 km geçmesi bekleniyordu. Balans ayarı lastik başına 2-3 dakika içinde yapılabilir.

Rot balans ayarının bozuk olduğunu sürücüler rahatlıkla anlayabilir. Öncelikle araç yolda giderken fazla titriyorsa ya da araç sağa sola çekiyorsa rot balans ayarının yapılması gereklidir. Rot balans ayarı yapılmadığında rahat bir sürüş sağlayamazsınız.
Bu nedenle sağlıklı ve güvenli bir yol tutuşu için bu ayarların düzenli ve zamanında yapılması gereklidir. Araçların zamanında kontrollerinin yapılması hem araç ömrü hemde güvenli bir sürüş için şarttır. Aracın bakımının zamanında olması kadar doğru yapılmasıda önemlidir.

(Visited 41 times, 1 visits today)