2017 yılı için radar cezaları

01 Ocak 2017 tarihinde itibaren yeni zamlarla beraber ‘hız sınırlarını %10 dan %30 kadar aşmak’ ibaresinin radar cezası aşağıdaki gibi oldu.

Ceza Türü Hız sınırlarını %10 dan %30 kadar aşmak
Para Cezası 210 tl
Puan Cezası 15 puan
Erken Ödeme İndirimi 157.5 tl

Ayrıca 2017 yılı için hız sınırından %30’dan fazla aşmanın cezasını da aşağıdaki tabloda bulabilirsiniz.

Ceza Türü Hız sınırlarını %30 dan fazla aşmak
Para Cezası 427 tl
Puan Cezası 20 puan
Erken Ödeme İndirimi 320.25 tl

Bunun yanı sıra cezanın size ait olmadığını yanlış kesildiğine inanıyorsanız 15 iş günü için de itiraz edebilirsiniz.

Radar cezasını için ödemeyi vergi dairelerine veya internet üzerinden gelir idare başkanlığının sitesi üzerinden online olarak yapabilirsiniz. Erken ödeme için 15 gün süreniz bulunmaktadır.

Radar cezaları genellikle resmi veya sivil polis arabalarındaki hız ölçüm cihazı yapılmaktadır. Yol üzerinde bulunan birinci polis aracı hız ölçerken biraz ilerdeki ikinci araç hız limitlerine uymayan araçları durdurarak cezayı kesmektedir. Diğer yöntemler ise yeni uygulamaya konulmuş EDS sistemidir. Hız ölçümü yapılacak bölgeye yaklaşıldığını levhalar ile göstermektedir. İlerde ise kamera ile izlenerek hız limitine uymayan araçların ruhsat sahiplerinin ev adreslerine ceza tutanağı gönderilmektedir. Bolu’nun Gerede ilçesinde hız limiti 70 olan bu sistem uygulanmaktadır. Ayrıca Ankara Eskişehir arasında birçok hız ölçer bulunmaktadır. Bu iki hız ölçer arasında araçların ortalama hızları hesaplanmaktadır. Bilginize.

(Visited 19 times, 1 visits today)