HAVA FİLİTRESİ Nedir?

Motorlar dışardan hava alarak çalışırlar. Motorun dışardan aldığı havanın süzülerek temizlenmesi için filtreler kullanılırlar. Filtreler kapalı bir kutu için de bulunurlar. Kutudan aracın ön kısmına doğru bir boru uzanır. Boru vasıtasıyla kutunun içine hava çekilir, filtreden geçen hava yanma odasına gider. Filtreler kâğıt benzeri bir maddeden yapılırlar.


Performans Tip Hava Filtreleri

Motora giren havanın miktarı, motorun çalışma performansını etkiler. Giren hava miktarının az olması durumun silindire alınan yakıtın tamamının yanmasına yetmez. Böylece hem yakıt sarfiyatı hem de performansta düşme olur. Bunu engellemek için performans tipi hava filtreleri üretilmiştir. Kâğıt filtrelere oranla havayı daha kolay geçirirler. Böylece motor performansına önemli katkıda bulunurlar.

Performans filtreler, motorun giren havanın bağlı olduğu kutunun sökülerek yerine direk hava filtresi bağlanır. Bu şekilde havanın motora girişi kolaylaşmış olur. Performans filtreler ile motorun performansı artar. Yakıt tüketimine önemli katkı sağlar. Alçak ve yüksek devirler motorun torkunu artırır daha güçlü olmasını sağlar. Motor modifiyenin vazgeçilmez parçasıdır.diğer filtrelere oranla daha yüksek ve sportif ses çıkartırlar. Her 100 km ortalama 0,5 litre yakıt tüketimi sağlar.

Karbüratörlü araçlarda performans filtreler gaz kelebeğinin üzerine monte edilirler. Bu filtreler BOLT-ON ismi verilmiştir.

Açık hava performans filtresi 76mm fiyatı; 115–120 TL
Açık hava performans filtresi 70 mm fiyatı; 110–115 TL

Açık hava performans filtresi 45 derece eğik kafa fiyatı; 60–70 TL

Fiber performans filtresi 76 mm 13–16 TL

(Visited 34 times, 1 visits today)