OTOMOBİLİN KIŞ BAKIMI

MOTOR:

Havanın soğuması ile birlikte araçların öncelikle motorlarının çalışması zorlaşacaktır. Bu konuda mutlaka önlem alınmalıdır. Araçta bulunan akünün durumu iyi olmalı, iyi değilse değiştirilmesi kış aylarında aracın çalıştırılmasını kolaylaştırır. Motorun ilk harekete geçmesinde çok fazla akım gerekli olduğundan iyi durumda bulunmayan akü marş esnasında araç çalışmadan bitebilir. Yaz aylarında aşınan V kayışı değiştirilmesi gerekir. Hava filtresinin kontrolü yapılmalı gerekiyorsa hava filtresi değiştirilmelidir. Ateşleme sistemi kontrol edilmeli, bujiler değiştirilmelidir. Soğutma sisteminde bulunan sıvının derecesi ölçülmeli gerekiyorsa antifriz ilave edilmelidir. Soğutma sisteminin hortumları ve bağlantıları gözden geçirilmeli gerekiyorsa hortumlar değiştirilmelidir. Motor yağının durumu iyi olması çalışmayı kolaylaştırır. Bunun için yağ kontrol edilmeli gerekiyorsa değiştirilmelidir.

ANTİFRİZ:

Antifriz kış ayları için en çok kullanılan deyimdir. Antifriz soğutma suyunun donması önler. Soğutma suyunun donma derecesi ölçülerek gerekiyorsa antifriz eklenmelidir. Soğutma suyu 2 yıl sürede komple değiştirilmelidir.

CAM SİLECEKLERİ:

Cam silecekleri kış aylarında daha çok kullanıldığı için, sileceklerin iyi temizleme yapması gerekmektedir. Camım yüzeyine tam anlamı ile oturmalıdır. Silecekler aşınmışsa yenileri ile değiştirilmelidir. Cam temizlemeye yarayan fıskiyelerde tam anlamıyla çalışmalı sıvı haznesi cam suyu ile dolu olmalıdır. Cam silecekleri sadece yağış anında değil, yağış sonrası kamyon ve otobüslerin giderken çıkardığı çamur karışımlarının camlar temizlemektedirler. Araçta buz kazıyıcı bulundurulmalıdır. Arka cam rezistansında çalışıp çalışmadığı kontrol edilmelidir.

KALORİFER KLİMA:

Kış aylarında üşümemek için kalorifer ve klimanın bakımı yapılmış olmalıdır. Kalorifer çalışır durumda olmalıdır. Hortum ve bağlantıları gözden geçirilmelidir.

LASTİKLER:

Lastik dişlerinin önemi kış ayların daha da artmaktadır. Lastik dişlerinin 3 mm olması gerekir. Lastiklerin durumu iyi değilse mutlaka değiştirilmelidir. Kışlık lastikler takılmalıdır. Kar lastikleri karlı buzlu yollarda diğer lastiklere oranla daha iyi performans gösterir. Lastik basınçları kontrol edilmelidir. Araçta mutlaka zincir bulundurulmalıdır.

(Visited 63 times, 1 visits today)