OTOMATİK VİTES VE OTOMATİK VİTES YAKIT TÜKETİMİ

Otomatik vitesli araçların tercih edilmesindeki en önemli unsurlardan birisi yoğun trafikte kullanım kolaylığı sağlamasıdır. Türkiye otomatik vitesli araçların tercih edilme oranı gün geçtikçe yükselmektedir. 8–10 yıl öncesinde genelde lüks ve ithal araçlarda bulunan otomatik vites seçeneği günümüzde trafikte bulunan araçların %26 sını oluşturuyor. Yoğun trafik bulunan büyük illerde otomatik vites sahip araç sayısı sürekli artmaktadır. Bayan tarafımdan daha çok tercih edilmektedirler.

Manual vitesli araçlar, yakıt tüketimi ve performans konularında çok önde olduklarını savunsalar da otomatik vites teknolojisi her geçen gün daha gelişmektedir. Otomatik viteslerin hızlanma ve tork devirlerine göre vites değişim sürelerini ayarlar. Bu sayede kullanıcı hatalarını en aza indirmiş olur. Vites kutusu ve aktarma organları motora göre dizayn edilirler. Bu yüzden otomatik vites seçeneğindeki artış, en çok C segmenti araçlarda oluyor. Debriyaj sistemini olmaması sayesinde artı bir güç kaybında önü geçilmiş oluyor.

Yakıt tüketimi konusunda, otomatik vites çok yakar mantığı artık yok oluyor. Çünkü yeni üretilen araçlarda daha fazla elektronik sistemlerle yüklenmiş olan yeni otomatik şanzımanlar yakıt tüketimi konusunda manual viteslerden daha iyi değerlere sahipler.

Easytronic, Tiptronic, Multitronic, DSG gibi aldat altında geliştirilen otomatik vitesler, kullanım şekli, hız, gaz pedalındaki ani hareketlere göre uygun vites aralıklarını kendi belirliyor. Bu da yakıt tüketimini düşürüyor ve aracın performansı artırıyor.

Otomatik şanzımanın, 40.000 kilometrede veya 2 yılda bir vites kutusu yağının ve filtresini değiştirilmesi gerekir. Vites kutusunu bakım için araç kullanım kılavuzuna bakılmalıdır.

(P) Park konumudur. Araç park halinde kaldığı zaman bu konuma getirilir. Birçok otomatik vitesli araçta vites konumu park dışında iken araç çalışmaz. Araç hareket halinde iken park konuma getirilmemelidir.

(N) Boş vites konumudur. Araç boşta iken bu konuma getirilir.

(R) Geri vites konumudur.

(D) İleri hareket konumudur.

(L) (1) (2) Konumları yokuş tırmanırken veya yüklü iken aracın gücünü yükseltmek amacıyla kullanılır.

(Visited 26 times, 1 visits today)