OPEL VECTRA RÖLANTİ SORUNU

Opel Vectra araçlar çok sık karşılaşılan sorunlardan birisi arabanın rölantide durmamasıdır. Motor soğukken ilk çalışmalarda tekleme yapması halk arasında normal gibi gözükmektedir. Aracın rölantide gaz pedalına dokunmadan kendiliğinden gaz alıp yüksek devirlere çıkar. Motor ısındıktan sonrada aynı problem devam eder.


Motorda titreme meydana gelir. Araç kırmızı ışıkta durunca stop eder yada kendi kendine yüksek devirlere çıkar. LPG takılan araçlarda sensörler daha çabuk kirlendiğinde LPG filtresi takılmalıdır. LPG takılan motorun serviste çok iyi ayarlanması gerekir. Gaz pedalına dokunup bırakılınca gaz pedalı takılı kalmış gibi araba aynı devirde kalır. Daha sonra devir daha yüksebilir yada düşebilir. Rölantide durmama sorunun yaratabilecek parçalar EGR valfi , rölanti ayar valfi, debimetre, rölanti sensörü, rölanti motoru, oksijen (lambda) sensörü olabilir. En iyi sonucu almak için aracın servise götürülerek tam olarak nerenin arızalı olduğu anlaşılmalıdır. Genelde sorunlar parçaların kirlenmesinde oluşabilir. Parçaların temizlenmesi ve arızanın bilgisayarda sıfırlanması ile sorun çözülebilir.

Oksijen (labmda) sensörü ekzozda bulunan katalizörün önünde yer alır. Egzozdan atılan gazın durumunu beyine bildirir. Beyinde zengin yada fakir karışım olarak algılar. Enjektörlerin açık kapalı kalma sürelerini ayarlar.

Fiyatı : 80-250 TL

EGR Valfi (Exhaust Gas Resirculation) nin görevi motorda yanma sonucunda oluşan atık gazların emisyon değerini düşürmek için takılmış parçadır. Çevre zararlı gazların çıkışını en alt değere indirir. EGR valfinin tıkalı olması, motor performansını olumsuz yönde etkiler.

Fiyatı: 115–155 TL

Debimetre motorun emme manifoldu girişinde bulunur ve motora alınan havanın miktarını ölçen parçadır. Motorun yanmasıyla direk ilgili olduğu için arızalı olması durumunda aracın rölantide durmasını engeller. Debimetre pahalı bir parçadır.

Fiyatı: 560–650 TL

Rolanti ayarlayıcı Fiyatı: 70–115 TL

Rolanti motoru Fiyatı: 150–190 TL

(Visited 298 times, 2 visits today)