MOTOR YAĞ KATKILARININ FAYDALARI

Motorda sürtünmenin en çok olduğu zaman motorun soğuk olduğu zamandır. Katkı maddeleri içinde bulunan bor madeni sayesinde motorun silindir ile piston arasına yapışarak sürtünmeyi azaltırlar. Bu sürtünmeyi azaltma durumu azımsanmayacak kadar çoktur. Motorun katkı maddesi kullanılmamış durumuna göre,katkı maddesi kullanıldığında sürtünmeyi yok ettiği için aşınmayı %98 azaltır.

Motor performansını artırır. Motora 2-6 HP artı beygir gücü sağlar. Kompresyon kaçağını önleyerek motorun yağ eksiltmesini azaltır. Tork değerinin de %10 artış sağlar. Silindirlere ulaşmadan ısıyı üzerine alarak motorun ısınmasını ve hararetin çabucak yükselmesini önler. Aşınmayı engellediği için motor yağının kirlenmesini önleyerek motor yağının bozulması önler.

Yakıt tasarrufuna %10 oranında katkı sağlar. Motor yağ değişiminde yağ ile birlikte boşalmaz. Yağ değişimlerinden etkilenmez. Ortalama 150 000 km de görevini tam olarak yapar. Bor mineralli katkı maddesi motor ömrünü iki kat daha fazla uzatır. Aşınmış ve yağ yakan motorlar kullanıldığında aşınan yerler dolgu yaparak motorun eskisinden daha iyi duruma gelmesini sağlar.

(Visited 40 times, 1 visits today)