MODİFİYELİ ŞAHİN: JANT ŞEÇİMİ

Şahinler de jantın aracı baştan aşağı değiştirdiği görülmektedir. Araç modifiye edilirken ilk değiştirilen parçalardan biri de janttır. Jant değişiminde uygun jantın seçilmesi gerekir. Şahinlerde 13-19 “Jantlar kullanılır. Göz estetiğine uygun şeçilen jantlar aracın tüm görünüşüne hava katabiliyor. Otomobiller jant değişimi olmadan modifiye olmuş sayılmazlar. Jantlar aynı zamanda aracın yakıt tüketimini, yol tutuşunu, performansını önemli bir şekilde etki etmektedir. Jant değişiminde dikkat edilecek önemli hususlarda biride bijonların mutlaka uyumlu olmasıdır. Jantın çapı ve genişliği, takılılan lastik lastiğin ebatlarıyla aynı olmalıdır.


Aracın motoru modifiye edilerek güçlendirilmişse jant ve lastik şeçimi ona uygun yapılmalıdır. Aracın ağırlığı da dikkate alınmalıdır. Lastik yüzeyinin geniş olması iyi bir yol tutuşu ve motorun gücünü tam anlamıyla yola aktarmayı sağlar. Jant alırkan katolog değerlerini de göz ardı etmemek gerekir. Yanlış seçim yapılarak takılmış jant, aracın maksimum hız, fren mesafesi, rot-balans ayarı ve yakıt tüketimi olumsuz olarak etkiletecektir.

Jantların aplikasyon tablosuna göre aracınıza uygun olduğundan ve doğru lastik kullanılmalıdır. Araç üreticisinin tavsiye etmiş olduğu teknik değerlerin dışına çıkmamaya özen gösterin. Bundan dolayı yeni bir jant alırken, konuyla ilgili teknik servislerden mutlaka teknik destek alınmalıdır.

Jantlar hafif alaşımlardan yapılırlar.Alüminyum, çelik, krom, titanyum, magnezyum ve son olarak da karbonfiber malzemesinin de katılımıyla farklı ağırlık ve dayanıklılıkta jantlar üretilerek piyasaya sunulmuştur.Geniş ve büyük çaplı jant kullanırken off-set ayarını da göz ardı etmemelisiniz. Off-set, jant genişliğini tam ortadan kesen nokta sıfır ekseni olarak kabul edildiğinde, poryanın mm cinsinden bu eksene uzaklığına denir. ET harfleriyle simgelenen ofset değeri küçüldükçe jant dışarı doğru çıkar, büyüdükçe içeri doğru girer. Bu nedenle yeni jant alırken, araçtaki orjinal of-set ayarının dışına çıkılmaması gerekiyor. Jantların TSE,EN ve CE belgeli olup olmadığına dikkat edilmelidir.

JANT ÜZERİNDEKİ İFADELERİN ANLAMI

*PCD

*ET

*CH

PCD
Bu değerin anlamı, jantın üzerinde bulunan birbirine komşu iki bijon deliğinin merkezleri arasındaki mesafeyi milimetre cinsinden göstermektedir.

Aplikasyon kataloglarında PCD değerleri 4×98, 5×100, 6×139.6 v.b.gibi rakamlarla ifade edilmektedir.

Burada;

4   :     jantın bijon veya somun sayısını

98  :     komşu iki bijon ekseni arasındaki mesafeyi gösterir.

ET
ET yani Off-set değeri gösterir. Jantın ortasından geçen hayali çizgi ile jantın araca bijonlarla bağlandığı yüzü (bijon deliklerinin olduğu eksen) arası mesafedir. Off-set, aracın yapısal özelliği ile ilgili olduğundan temel bir ölçüdür. Bundan dolayı lastik ve jant değişimlerinde dikkat edilecek en önemli faktörlerden biridir. Jantların üzerinde ölçü tanımlamalarında rakamsal olarak ve mm. cinsinden verilir.
CH
CH Değeri, jantın göbek ölçüsü dediğimiz jantı araca monte ederken poyraya oturttuğumuz çapı milimetre cinsinden ifade eder.Her otomobil üretici firma genellikle birbirinden farklı CH değerleri kullanmaktadır.

7.0J x 15 ET32
7.0  :   Jant tabanı genişliği (7 inç)
15   :   Jant çapı (15 inç)
32   :   Ofset açıklığı (32 mm)
BİJONLAR NASIL SIKILMALI?

Aracın en kolay kirlenen yerleri tekerleridir. Yoldan gelen tozun yanı sıra balata tozları daima kirli kalmasını sağlar. Bunun için lastik montajından önce gerekli temizlik yapılmalıdır.

Doğru bir jant montajı için bijon veya somunların önerilen tork değerlerinde sıkılması gerekmektedir. Bu tork değerleri, aracınızın el kitabında veya araç satıcılarında bulunabilir. Bijonlar sıkılırken çapraz sıkma metodu kullanılmalıdır. Jantı gereğinden fazla bir tork kuvveti ile sıkılmasında, somun veya bijonun dişlerini sıyırabilir veya kırabilir. Ayrıca  poryayı eğebilir, fren disklerini zedelenebilmektedir.

(Visited 222 times, 1 visits today)