MEGANE II TEKNİK ÖZELLİKLERİ

MEGANE II nin ülkemizde en çok satılan sedan ve hb karoserleridir. Bunun yanı sıra karoserler farklı donanımlarla kuşatılmış ve hepsine ayrı isim verilmiştir. Standart donanımın ismi Authentique, bir üst seviyede donanıma sahip olan Sportway ve en üst donanım seviyesine Dynamique ismi verilmiştir. Megane II, 2625 mm’lik aks mesafesiyle arka koltuktaki yolcularını rahat seyahat etmesini sağlıyor.

MEGANE II DE dört adet motor seçeneği bulunmaktadır. Bunlar:

1.5 DCİ

1.4 16 V

1.6 16 V

2.0 16 V

Authentique:

1.4 16 V motor sadece Authentique seçeneği ile alınabilmektedir. Diğer motor  seçenekleri ise 1.5 DCİ ve 1.6 16 V dir.

Authentique versiyonunda ABS+EBV, Fren Destek Sistemi(AFU), merkezi kilit,uzaktan kumanda,çift kademeli açılan sürücü ve yolcu hava yastıkları, yan hava yastıkları, perde hava yastıkları, yükseklik ayarlı ön gergili ve güç limitörlü ön emniyet kemerleri, ön gergili arka emniyet kemerleri, ani durmalarda 4`lü flaşörlerin otomatik yanması,6 adet hoparlör,  immobiliser; konfor ve iç ekipmanlar olarak klima, yol bilgisayarı, refakatçi aydınlatma, 4x15W radyo teyp, direksiyondan kumandalı müzik sistemi,çift renkli döşeme,koltuk kafalıkları,bel desteği, soğutmalı torpido gözü, değişken takviyeli,metelik boya, yükseklik ve derinlik ayarlı direksiyon; bilgi ekranı, navigasyon sistemi, estetik ve dış ekipmanlar açısından ise gövde rengi tamponlar, yan aynalar ve kapı kolları bulunuyor.

Otomobil 60 litrelik yakıt deposu sayesinde bu ortalamayla 697 km’lik yol alabiliyor.

Otomobilde 17 litrelik soğutmalı torpido gözü bulunuyor.

Sportway:

1.6 16 V ve 1.5 DCİ motor seçenekleri ile alınabilmektedir.

Standart donanım üzerine 6hava yastığı, hız sabitleme ve sınırlama, CD çalar, sis farları, özel tasarım deri kumaş karışımı döşeme, gövde rengi aynalar, özel tasarım gösterge paneli, yol bilgisayarı, kartlı sistem, CARAIBES tipi özel jant kapakları, şag kol dayanağı bulunmaktadır.

Dynamique(dynamic):

2.0 16 V motor sadece dynamique seçeneği ile alınabilmektedir.

Dynamique versiyonunda otomatik yanan farlar, elektronik klima, hızlı buğu çözme, yağmur sensörlü ön cam silecekleri, elektrikli dış dikiz aynaları, elektrikli arka camlar, arka koltuk sırtlığı 1/3-2/3 katlanma özelliği, deri direksiyon, deri kaplı vites kolu topuzu, arka ve arka yan perdeler, sürücü koltuğu bel ayarı, ön orta koltuk dayama konsolu, arka orta koltuk dayama ve açılabilir bardaklık seti, nikelajlı kapı kolları, 16″ “NERVASTELLA” tipi alüminyum alaşımlı jantlar yer almaktadır.

Yukarıdaki özellikler standart donanımda yer alırken iki paket opsiyon bulunuyor. Bunlar Techno ve Executive seçenekleri.
PT (Pack Techno)
Hız ayar ve sınırlayıcı, elektrikle katlanan dış dikiz aynaları, telefon ön hazırlığı, lastik basınç ayarları kontrol sistemi bulunuyor.
PE (Pack Executive)
XENON farlar + far yıkama sistemi, 4×15 W Radyo-Teyp + CD changer bulunuyor.

MEGANE II ÖZELLİKLERİ

  • Araç ani durmalarında dörtlü flaşörler yanar.
  • Her cam için kademeli kapatma ve tek dokunuş kapatma özelliğini kullanabilmek için yine her cam için ayrı ayrı olmak üzere iki saniye tuşu yukarı kaldırırsanız aktif yada pasif olur.
  • Megane II direksiyonu elektrohidrolik olduğu için aracı çalıştırmadan araç vitesteyken kartı takıp frene basın ama debriyaja basmayın, start tuşuna basın ve elinizi tutun (5 saniye kadar) ışıkların yanmasıyla birlikte direksiyon da çalışacaktır.
  • Radyoyu direksiyondan kumanda eden tuşların alttakine (size doğru bakan tuşa) beş saniye basın Radyo ekranında list-update bilgisi yanıp sönmeye başlayacak ve 50 kanalı radyonuz otomatik olarak hafızaya alacaktır. Bu işlemden sonra kumanda tekeri ile kanallar arasında gezinti yapabilirsiniz.
  • Aracınızın kapılarını kumanda ile açtığınızda 30 saniye içinde kapıları da açmazsanız kapıların kendiliğinden kilitlenir.
  • Kapıları kilitlerken kumandadan veya araç içinden tuşa iki kez basınca camlar da otomatik olarak kapanacaktır. Sunroof açıkken bu işlemi yaptıysanız tekrar aracınıza bindiğinizde sunroof düğmesinin ortasındaki düğmeye bastığınızda aracınızın sunroofu önceki bıraktığınız konumuna gelecektir.
  • Araç kartlarından bir tanesi araca takılı ve araç çalışır durumda iken diğer anahtarın bagaj kilitleme ve kapı kilitleme düğmesine aynı anda basıldığında araç sınırlı kullanıma geçer aracın üzerindeki kartla sadece şöför kapısı açılıp kapatılabilir. İptal etmek için diğer kartla aracınızı çalıştırmanız gerekir.
  • Arabanın içindeki kapı kilitleme butonuna 15 saniye boyunca basarsanız araç hareket ettiğinde kapıların kilitlenmesi olayı devre dışı kalır bu işlemi tekrar yaptığınızda devreye girer.
  • Aracınızın radyosunun üzerindeki nota tuşunun üzerinde exper yazıyorsa bu tuşa beş saniye basılı tutun.Sol oklardan 0 ile 5 arası bir seçim yapın. Artık radyonuz araç hızına duyarlı bir hale geldi hızlandıkça ses artacak yavaşlayınca azalacaktır.

(Visited 5.781 times, 35 visits today)