LPG Lİ ARAÇLARDA YAKIT TÜKETİMİ

LPG Lİ ARAÇLARDA YAKIT TÜKETİMİ

LPG kullanıldığı halde birçok araçta yakıt tüketimi sağlanamaz. Halk arasında sürekli böyle bir durumdan şikâyet edenleri görürüz. LPG li aracın benzinden daha çok yaktığı görülmüştür. Tofaş Şahin, Doğan ve aynı düzeydeki araçlarda sıkça rastlanan sorunlardan biri aracın fazla gaz tüketmesi ve problemin bir türlü giderilememesidir. Birçok ustaya gösterilmesine karşın yapılan ayarlar bir fayda sağlamadığı görülür.


Aracın LPG sisteminde gaz kaçağı olup olmadığına bakılmalı, araç test edilmelidir. Gaz kaçağı varsa araçtan sürekli olarak gaz kokusu gelir. Gaz kaçağı olan yerde buzlanma oluşur, kaçak tespit edilerek sorun giderilmelidir.

Subapların ayarsız oluşu, hava filtresininin tıkalı yada kirli olması, sente zamanın kaçmış olması, platinde sorun olması aracın fazla yakmasına sebep olabilir. Özellikle karbüratör ve emme manifoldunda hava kaçağı olmamalıdır. Buji ve buji kablolarının eskimiş olması yanmanın tam olarak sağlanamamasına yol açar. Yakıt yanmadan dışarı atılır bu da yakıt sarfiyatını ve aracın performansını etkiler. Subapların sıkı yada gevşek olması da motorun düzenli çalışmasını engeller. Böyle durumlar gaz ayarı yapmanın bir faydası olmaz. Çünkü sorun LPG sisteminde değil motorun kendindedir.

Motorda bu sorun giderildikten sonra yakıt tüketimi normale dönmezse, gaz beyni kontrol edilmelidir.

Aracın rölanti ayarı yapılarak rölantide kalması sağlanmalıdır. En az yakıtı tüketerek araç rölanti kalabilmelidir. Beyinde bulunan diyaframın ve tamir takımının özeliğini yitirmesi sonucu aracın rölanti ayarı yapılamaz. Bu durumda beyni değiştirmek en güvenli yoldur. Aracın rölantide durmamasını sebeplerinde biride fren sisteminde bulunan westenhousuda problem olmasıdır. Araç hareket halindeyken fren yapılınca aracın stop etmesi buna bağlı bir sorundur. Rölanti yükseltilerek sorun giderilmeye çalışırsa da bu fazla yakıt tüketimine sebep olur. Gazın beyninde sorun olduğunda piyasada en az yakıt araçlarda bile yakıt sarfiyatı oldukça artar. LPG sisteminin verimli çalışması gazın tam olarak buharlaşması için beyinin gerekli ısıya ulaşması gerekir. Aksi takdirde yakıt sarfiyatına yol açar. Beyinin ısınmasını sağlayan sisteminde kontrol edilmesi gerekir. Aracın ilk çalışmada sorun çıkarması durumunda araç benzinde çalıştırılmalıdır. Benzinle çalışmasında sorun yoksa LPG sisteminin büyük oranla beyni arızalanmış olabilir.

Konuyla ilgili diğer yazılar etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
, Arama cümleleri:şahin 1 6 ie yakıt tüketimi (36),tofaş şahin yakıt tüketimi (33),şahin yakıt tüketimi (32),doğan slx yakıt tüketimi (29),şahin 1 4 yakıt tüketimi (24)
2 Eylül 201067.567 okunma 121 defa yorumlanmış

121 yorum yapılmış »

 • özer demiş ki:

  beniem 1998 model doğan slx.1.6. ie. var 5 litre gazla 30 km. yapıyor 5 lt. benzinlede 30 km. yapıyor anlamadım gitti ustalarda çözemedi ne yapayım arkadaşlar ya.

 • cengiz demiş ki:

  dostum seninki yine iyi benim arabam uzun yol giderse
  en fazla 5 litre ile 25 km gidiyor. ya tofaşlar böyle ya karbüratör veya sistem sorunu var. yada ağzı olan şu araba km`de 120 kuruş, 250krş,diyor 500,krş diyen yok!

 • TAHİR DENİZ UYSAL demiş ki:

  DOSTUM BENİM ARABA BİR CANAVAR SANIYORDUM :) 500 YAKIYOR ÇARŞI İÇİ AMA UZUN YOLA 500 KM GİTTİM 100 LİRAYA YANİ 200 YAKIYOR UZUN YOLDA YENİ TÜP BEYNİ BU TABİ UZUN YOL İYİ AMA ÇARŞI İÇİ ÇOK GELİYOR 300 YAKSA TAMAM DİYECEĞİM BAKALIM HAYIRLISI HAKIMIZDA

 • Ali KIRKAN demiş ki:

  25 km de 5 lt 100 km de 20 lt yapar bence yanlış hesaplamışsınız Ferrari bile 100 km de 15 lt yakıyor. Siz en iyisi aracınızın hava filtresini egzozunuzu bujilerini buji kablolalarını platin meksefesini ve subab ayarlarını kontrol ettirin birde lastikleriniz olması gerekenden büyük ise yakıtınızı arttırır

 • şükrü demiş ki:

  benimki 50 tl benzinle şehiriçi 60 km yol gidiyor lpg de km 330 krş şehiriçi

 • ilkan demiş ki:

  slm arkadaşlar benımde 93 sahınım var ne yaptım neettım 30 kurustan assagıya dusuremedım sahınlerın kaderı bu 20 lıraya 60 klm

 • murat demiş ki:

  benim alet kışın şehir içi 340 kuruş yazın 280 kuruş şehir dışı 170 kuruş araba 93 model şahin…Yukarıdakilere göre iyiymiş :)

 • scorpion demiş ki:

  94 model tüplü şahinle uzun yolda 170 krş yaktı.ortalama 100-110 km hızla.90 km hızla daha az yakıyor.şehir içi 200-250 arası değişiyo.

 • gökay demiş ki:

  ya arkadaslar yıllarca ölctüm 1 ltle lpg ile sehır içi 8 sehırdısı 13 14 km gider

 • msdyş.facebook.com demiş ki:

  cevaba bak ya.egzostu değiştir, buji değiştir, manifold değiştir, platin değiştir…1400 motor toros 5,5lt/100 km yakıyor. 1600 motor 84 model doğanım 9 lt/100 km yakıyor…22,5 tl/100 km…otobüsle gidiyorum 6 tl…egzozuna pamukda tıkasanız doğan şahin yani TOFAŞ yakıyor hemde çok yakıyor ve benide çıldırtıyor. gazı kıssam çekmiyor kaçmıyor…en kısa zamanda fındık kasa toyota alacam…şimdien iple çekiyorum ve tofaşa illallah diyorum..yaka silkiyorum..bir dahamı ASLAAAAAA…

 • veysi demiş ki:

  ağzı olan konuşuyoo:(((

 • ahmet demiş ki:

  tofaşların fazla yakmasının sebebi koyduğunuz yakıtın hepsini yakmıyor biraz egzozdan biraz motora birazda karbiratçre gidiyor onun için fazla yakıyor en iyisi bence avrupa araba en iyisi çünkü ne kadar yakıt koysan hepsini yakar kim ne derse desin ben avrupa arabadan şaşmam

 • ahmet demiş ki:

  92 öodel şahinim var modifyeli bilgisayarlı gaz ayarı yaptırdığım halde 20 tl ye 30 km gitti şeihr içinde çok yakıyo

 • GLARDONİ (muharrem) demiş ki:

  agalar ben 11 senedir tofaş kullanıyorum (SLX), 11 yıldır aracın yakıt düzenini tutturamadım, kısarsın gitmez açarsın çok yakar birsürü masraf edersin, adamın ocağına incir ağacını diker. en sonunda düşündüm taşındım ve 2 yıl boyunca araştırma yaptım BU TURBO SİSTEMİ AKLIMA YATTI AMA KURALINA GÖRE VE AZAMİ SINIRLAR İÇERİSİNDE YAPTIRMAK ŞARTIYLA. antalyada biryerde bi tamirci buldum tofaş tamircisi ve kafaya aldım ve arabama turbo sistemini taktırdım “”" 1, EN KÜÇÜĞÜNDEN TURBO 2, CIKMA Bİ INTERCOLER 3, SIFIR TARTARİNİ TÜP BEYNİ 4, TURBONUN BASINCINI DÜŞÜREBİLDİĞİN EN SON BAR SEVİYESİNE DÜŞÜRMEK. ve araca hararet yaptırmamak hepsi bundan ibaret, 4 yıldır bu halde aracımı kullanıyorum, yakıt tüketimi şehir içi 270 şehir dışı 200 yakıyor performans %15 artıyor yakıt %20 düşüyor ilk 1 yıl içinde yaptığım masrafın parası cebime geri dönmüştü, şu an çok memnunum aracım ilk günki performans ve yakıt tüketimi devam ediyor “”"tofaşcılara iyi günler diliyorum.”"”

 • antepli demiş ki:

  bende 2000 model lada samara 1,5 enjeksiyonlu var 1 lt benzinle 13 km gidiyor,ladayı beyenmeyen bazı arkadaşlara sesleniyorum benim nazarımda şahinden çok çok iyi .allah razı olsun ladayı piyasaya sürenden…..

 • antepli demiş ki:

  ama unutmadan söyleyeyim arkadaşlar yakıt tasarruf cihazı taktım araca.2 parça mıknatıstan oluşuyor .azda olsa faydasını görüyorum tavsiye ederim ayrıca tofaşların lpg de yaktığını lada benzinde yakıyor artı surati ve çekişi ile şahini ve doğanı havada karada götürürüm haberiniz ola…..

 • burak demiş ki:

  98 model 1.4 şahin s aracım var…10 liralık gazla (litresi 2,80) 27 km gidiyor…Nasıl sizce arkadaşlar bana uygun gelio ama daha az yakan varmı aramızda acaba ?

 • haydar demiş ki:

  senin araba cortlamış o zaman :D

 • osman demiş ki:

  bnde de 92 şahin var..20 lira tüp koyuyorum aksam en fazla 20 km yol yapıyorum..sabak kalkıyorum tüp bitmiş.araba tüp kacırıyor dedik ustaya gösterdik blgisayarla baktı kaçak yok dedi karbiratörcü baktı ayar yaptı jep 1 lira yakmıyo be..bunu nasıl düşürecez..böyle bişe olamaz..

 • 94 model Spring demiş ki:

  Kışın kahretti beni, soğuk havalarda mümkün değil çalışmıyor,ne benzinde nede tüpte, ancak sağlam bir rampada veya bagajdaki (ki benim için en önemli ekipman) çeki halatıyla çalıştırabiliyorum. Karbüratör, tüpçü, elektrikçi ve motorcuya gösterdim sorunu bulamadılar, en son beyni ve ayırıcı değişecek dediler. Fiyat brc beyin250TL ayırıcı içinse 45TL, arabaya baktım ve değmezsin dedim. Hafta sonu paraza çıkarıp 6000 verene hayırlı olsun diyecem.

 • kemal demiş ki:

  ben de 96 doğan s var. şehir içi 30 tl ile yaklaşık 55-60 km gidiyor. ilk arabam, açıkçası az mı çok mu yakıyor bilgim yok. sizce normal mi?

 • ado alto demiş ki:

  benim 98 model broadwayım var.geçen hafta 20tl lik gaza<la 96 km gittim. bu hafta 20 tl lik gazla 50 km gittim..bi tuhaflık var bu işte ama hadi hayırlısı….

 • volkan demiş ki:

  hakkaten jip yakmıyor bukadar yokmu bunun b cözümü ustalar yorumlarını yazsın hang ustaya götürsen kendine göre masraf cıkartıyorr motorcu sibab ayarı yapalım der gazcı gaz ayarı der beyyni değistir vs karbratörcü karbürtör ayarı yapar doğan gene bildiğini yakar 10 liraya şehir içi 14 15 km karbüratör ayarı yaptırmadım gerci ama lpg de fark ettirirmi genelde etmez deniyor bu konuda bilgisi olan varmı

 • cumhur demiş ki:

  bende 88 doğan var bende bir türlü gaz ayarını tutturamadım.bir çok ustaya gittim bilgsayara gittim olmuyor.bakımların hepsinide yaptırdım yine aynı en iyisi tofaştan bir an önce kurtulmak.

 • ahmet demiş ki:

  slm arkadaşlar benım de şahın s var 10 tl gaza 40 km yaıyor sızce normal mı bu şehır ii tabı şehır dışı kontrol etmedım saygılar

 • adil demiş ki:

  yaw 94 şahin var arkadaş nedir bu gazdan çektiğim değiştirmedik yeri kalmadı beyni temostatı havası bujisi aygazdan alıom 10 tl 14 km gidio ipragazdan alıom 17 gidio gaz 2,590 450 krş a gelio bi lada parası harcadım hala aynı benzin döküp yakacam sonunda ama şahin hastalığı işde :)

 • ahmet demiş ki:

  slm arkadaşlar benım 95 model şahınım var 10 tl lpg ye 40 km yapıyor şehır içi tabi normal mı yanı bu kadar yakması saygılar

 • serkan demiş ki:

  bende 85 sahin var sehir içi 20 liralık gazla 50 km yapıyorum sizce nasıl arkadaşlar

 • ahmett demiş ki:

  bende 94 şahin var naaptıysam şehiriçi 40 kurştan aşagı düşüremedim bazen yhakasım geliyor sinirleniyorum ama hastasıyız bırakamıyorum :)

 • osman demiş ki:

  ahmet demiş ki:
  slm arkadaşlar benım 95 model şahınım var 10 tl lpg ye 40 km yapıyor şehır içi tabi normal mı yanı bu kadar yakması saygılar

  ahmet senin araban tofas icun cok iyi yakiyor lada gibi , tofas sehir ici 12 -13 yakiyor burda okudum ki 16 -20 de yakiyor korktum ve simdi lada alicam .)

 • mehmet demiş ki:

  bende 1980 model 1600 şahin var. aldığım zaman 100 km de 14 litre lpg yakıyordu. buji, platin, hava filtresi ve egzoz u değiştirdikten sonra 100 km de 10 litre lpg yakıyor. fazla yakan araçlarda ayar sorunu vardır. iyi bir ustaya göstermek gerek.

 • Anonim demiş ki:

  bende uno s 1.4 20tl 65 km

 • engin demiş ki:

  bende 96 slx var sehir içi 45 kuruş yakıyo düşmüyo abi düşmüyo petrolcunun kızını mı kaçırsaydık ne yapsaydık

 • ferhat demiş ki:

  arkadaşlar bence gazdada sorun var ucuz diye sagdan soldan almayın iyi olmuyor benim vardı bi dogan ankaradan ist avrupa yakasına tahmini km 520 felan 85 tl yakıyodu 2 ay önce şimdi araç yok eger burda 91 92 dogan L bordo satılık varsa ama vadeli 2500 civarı peşin gerisi 500 taksitle tel 0543 439 02 51

 • 90lada demiş ki:

  aracım sehır içi 10 liraya 38 km gidio sehırdısı hesap etemedm ama sahın alcam lada cok arıza verıo

 • Serikli demiş ki:

  1998 slx 1.6ie 20 tl ile 30 gidiyo zewk meselesi ama :)

 • serhat demiş ki:

  bende 2000 şahin 1.6 i.e. var 10 tl gazla (2,36dan) 21 km gidiyor ne yaparsam yapıyım daha da düşmüyor bilginize. sakın şahin ,dogan almayın !!!!!!!!!!!!!!

 • Yiğit demiş ki:

  Arkadaşlar bana göre şahin vaaaar şahin var, kiminin kanadı kırık kimi ise uçar,şimdi 90 model şahin vaaar 2000 model şahin var anlatmak istediğim iyi mal iyi para eğerli sağlam bi şahininiz varsa 99 model ve üstü az yakması ile ünlü 11 senedir kullandığım r9 broadwaydan sadece 7buçuk lira daha fazla yakarsınız şehir dışında saygılar…

 • Anonim demiş ki:

  85 model sahın aracım var uzun yolda 140 sehır ıcı 180 lıra yakıyor aracınızın bakımlarını ıyı yapın bırde gaz aldıgınız yerlerıde deneyın

 • anti-şahin demiş ki:

  Bende 96 model şahin s var.kışın kara saplandım..motordan su motoru gibi ses geliyordu..usta dediki sübab eğmiş..neyse 250 tl verdik yaptı.. arabayı aldım 1 hafta bindim.. araba yağ uyarısı veriyor..baktım motorun yağı bitmiş..1 hafta sonra başka bi ustaya götürdüm.. yağ yakma sorununu halletmem için motoru indirmem gerek.. segman atsak fayda etmez dedi.. neyse verdim 2000 tl motoru baştan aşağı değiştirdim.. sıfır motor bu seferde yakıt sorunu çıkardı.. 8 lt gazla 40 km gidiyor..:( en sonunda satışa koydum alana çok nasihat edicem..:)

 • dogan slx demiş ki:

  benim aracım uzun yolda 9 litre gaz yakıyo yorumları okudum kanım dondu:D

 • hunter_06 demiş ki:

  herkeze merhabalar arkadaşlar bir dogan hastası olarak size tavsiyem aracınızın az yakmasını istiyorsanız şunlara dikkaet edin nacizane kendi çapımda fikirlerimdir.mekanige girmeden önce aracınızı biraz daha kibar kullanın anı kalkışlar we gaza fazla yüklenmekden kaçının aracınızı dogru vites we devirde kullanın cam açmalarınız araç yükü ve kullanan kişiye göre bile yakıt farkkettirir.aracınızdaki lastik ve cant genişlikleri normalden fazla olmamalı aracınızın lastik havası normal seviyede olmalı.araçda hava filtresi yag we yag filitresi buji ve kabloları zamanında deyiştirilmeli subap ayarı avans ayarı kesinlikle şiddetle adam gibi ustaya yaptırılmalı akabinde gaz ayarı yaptırın karbüratöre giren havanın (genelde giriş yeri tofaşda hep bantlıdır) makul düzeyde bantlanmalıdır az yada çok açıklık bırakılması arabayı sapıttırır ben bir kere tam açdım araç fazzla hava aldıgından dolayı 20 yi geçmediarkadaşlar bunları yaptırıkdan sonra aracınız 30 krşdan fazla yakarsa ya yakın yada satın ben 23krş yakıyorum şehir içinde gazın litresi 1.95 fiyat düştü biliyorsunuz

 • erdal demiş ki:

  slm 98 düz motor sahinim var motoru düze cevrilmiş uzun yolda 8.1 litreyi gördüm cok memnunum 180 km hızada ulasabiliyorum

 • 92 prenses demiş ki:

  bnm 92 model şhınım var 130 km de 18 mlynlık gaz harcıyo

 • esmer esmer demiş ki:

  94 brodvay kullanıyorum. 20 tl gazla 100 km ye yakın gidiyor. Tofaşçılar çıldırıyor… Yalnız arabanın yağında Bor pover var. Dokununca gaz pedalına fırlıyordu gazı biraz kıstım. Bor pover koyunca yakıt azaldı, ses azaldı, yayla yollarında hararet yaptıracam diye eskiden korkardım şimdi basıyorum gaza, hem de artık yokuşları 1 vites fazlasıyla çıkıyorum…

 • emre demiş ki:

  benım aracım 10 tl ile 40 km yapıyor 97 sahin s

 • murart demiş ki:

  kim ne derse desin arkadaşlar .. avrupa araba alıp sanayide bi ton masraf yapacağıma şahine binip düz duvara vursam 200 tl şahinden şaşmam hem parça hem diğer türlü olsun hesaplı araç şahinler

 • ismail demiş ki:

  bende renault 12 ts 75 model aracım var 7 litre gazla 63 yapıyor.normalmıdır

 • selami demiş ki:

  2000 Şahinim var 70 tl ile 300 km gidiyorum.

 • hasan demiş ki:

  ben aracımı ağırlıklı gaz olmak üzere ayda bir 100 km. benzin ile yaparım. tüketim değerlerimi 92 şahin üzerinde denedim. 3 ay boyunca gaz yakıt tüketimi istanbulda 100 km. 0,45 ykrş. gibi şehir içi fazla trafik olmadan sakin kullanımda çıktı. benzin ise 8,50 litre gibi yani 0.40 ykrş. aynı trafik yoğunluğunda.
  gaz ile uzun yolda litre fiyatını baz almazsak 90 km hızda
  0,25 civarı.
  benzin ile uzun yolda litre fiyatını baz almazsak 90 km hızda 0,30 civarı
  artık fazla yada az yapacak bi şey yok gibi görünüyor.

 • fatihh demiş ki:

  benımde 93 sahhınım war arkadaslar 400 kılo yukle buradan gıresuna gıttım ıstanbuldan basarak 1000 kılometrede 190 tl yakıt tukettım :D ama sehır ıcı 10 tl yakıta 15 kılometre gıdıyr yarın bujılerı degıstırıp beyne baktrıcam sıkntı varsa sıfır taktırıcam arkadaslar :D

 • konaklılı demiş ki:

  1.4 motor Toyota Corolla aracım var gaz taktırmak istemedim köyüme giderken hep ölçerim 220 km de 50 tl 11 lt benzin harcarım kullanmam 80-100 arası ama tasarruf için az fren çok yol.bu şahinler israf makinesiymiş.Allah kaza bela vermesin

 • 88 model 4 vites demiş ki:

  arkadaşlar şimdi şöyle bir gerçek var bu arabalar enjeksiyonsuz Asla bir sıralı sistem yakıt performansı ve tasarrufu beklemeyin. Ama ufak tefek yollarla yakıt düşebiliyor. Öncelikle çok yüksek devirde aracı kullanmayalim. 1 vitesi sadece hareket ettirmek için ardından 2 ye hemen Yapin çok yararı olacak ve mesela uzun yola çıktınız acelemiz yok gaz pedalının 4de 1 i ne kadar basın ve aracın hızlanmasını bekleyin sonuna kadar basmayım yakıt nasıl 20 kurusun altına düşüyor görün :) Aska arabayı bayıltmayin hemen vites küçüktün arabayı bu şekilde alıştırın oda canınızi yakmasın

 • serdar demiş ki:

  98 şahin s var 1,6 2,65/lt 50tllik aygaz şehir içi 180 km gidiyor sert kullanmam devirli uzun yolda 200km falan şamandıra arızalı ortalama 50 tl alıyor sübap ayarı hariç bütün bakımları düzenli olarak yaptırırım uzun süredir

 • mustafa demiş ki:

  1998 sahin s aldım 100bin km de hiç tüp takılmamış benzinde ne yakar acaba ?

 • mustafa demiş ki:

  slm bende renault 12 ts var 77 model 240 km de 18 lt gaz yaktı karma kullanım… şehir içi ve dışı

 • dursun demiş ki:

  bende de 92 model dogan L VARR250 km de 60 tl yakıyorumm hedırs oldugu halde normalmı sızcee

 • murat demiş ki:

  arkadaslar sene 2012 ben 2000 den beridir tofaşın içindeyım arabama bı ton masraf yaptım aracın gazını dusurdum ama bellı bı sure sonra tekrar aynı sorunlar yaptır yaptır aynı cok ıyı ustada buldum kör ustada buldum aynı abi aynı arıza bıtmıyo ben bıttım o bıtmedı bıtırene helal olsun

 • duran demiş ki:

  vaybe bak simdi tereddütde kaldım. bende 96 model dogan s almayı dusunuyordum ama hevesim kactı 9000 tl iyimi sizce 96 dogan s ye cokmu yoksaaa

 • duran demiş ki:

  adana ve civarı 96 97 dogan s alacam arkadaslar mail adresim duran_bulut01@hotmail.com buradan mesaj atabilirler

 • mesut demiş ki:

  tofaşlar gerçekten çok yakıyor..

 • tofaşlar demiş ki:

  Tofaşlar genelde 1 lıtre gazla 10 -13 km gıder normal havada kısın 9 km gıder uzun yol bakımlıysa tabı.
  Benım sahın 93 yılı 1 lıtre gazla ocak ayında 8.965… kusur :D km gıdıo yanı 9 km yapıo 1 lıtre gazla gaz ayarınıza baktırın azııcık kıstırın en onemlısı bujı sakın kullanım daha asagı dusmez yakar bunlar boyle
  genelde 1 lıtre gazla 8-12 km gıder tofaslar
  ama sehırıcı bambaska cok yakar durkalk 7 km max 1lıtreyle sehırıcı kazasız surusler… :D

 • Tempra Motor demiş ki:

  Selam Tofaşcılar Benim 98 Şahin S im Var 25 Litre Tüp İle 120 Km Yol Yaptı Tempra Motor Peki Bu Araba Benzinde 1 Litreye Kaç Km Yol Yapar Nic:Suskun01

 • faruk başer demiş ki:

  bakıyorumda tofaşı kimse istemiyo o istemeyenler gitsin torosa binsin kışın ısınmaz her yerinden soğuk alır her yerinden ses gelir.. bi uzun yola gitsen 1 hafta yataktan kalkamazsın her yerin ağrır… benim 95 doğan slx var sehir içi 500 krş yakıyo uzun yolda 270 krş yakıyo tabi öküz gibi lastik jant var.. yaksın helali hoş olsun hakkını veriyooo…saygılarımla

 • uğur demiş ki:

  bende 1999 1.4 şahin var 10 liralık gazla (2.559) 95 km gidiyor.sizce normalmi bana biraz fazla geldi.5 kuruş yakması lazım değilmi acaba

 • uğur demiş ki:

  yeni bir turbo sistemi geliştirdim şahin 1.4 araçla 5 liralık gaz ile 100 km yol gittim.herkese bol şans ha bide benim şahinde cihaz var bası çok açtığımda ve virajları içerden aldığımda km de 3 kuruş yakıyor.karbüratörü iptal ettiğimde ise 0 kuruş yaktığını test ettim

 • crazpower demiş ki:

  uğur sen o arabaya elektrikli motor takmadığına eminmisin? 3 krşa elektrikli arabalar gider sen iyi bir sistem turbo bulmuşsun onu tanıtalım ozaman millet elektrikli araba almasın o zaman; paralar sana ve o turbo cihazınıa gelsin ozaman sende köşeyi dönersin bu arada
  yazdığında ciddiysen :)

 • aşkın hoşgökdelen demiş ki:

  bende 98 kartal var 20 tl ile 50 km şehir içi yol yapıyor

 • 88 sahin demiş ki:

  arkadaslar bendede 88 model 131 var 5 lira gaz le 18 km yaptı normalmi

 • alibuba demiş ki:

  92 tempra sxak var dostlar.30 tl gaz koyuyorum,210km yol yapıyorum.Nası eyi mi_?

 • HAKAN61 demiş ki:

  ARKADAŞLAR 99 DOĞAN S ARACIM ALDESA LPG SİSTEM
  TAMAMEN ORJİNAL HİÇBİR YERİYLE OYNAMADIM
  AZ ÖNCE GAZ ALDIM ŞUAN GAZ TRABZONDA 2.80
  20 TL KOYDUM ŞEHİR İÇİ 30 KM GİTTİ
  UZUN YOLDA 20 TL YE 55-60 KM GİDİYOR
  1 LT GAZLA ŞEHİR İÇİ 4-5 KM GİDİYOR
  AZ YAKIYOR DİYENEDE İNANMIYORUM
  BUNDAN ÖNCE GOLF 2 MOTORLU 98 MODEL DİZEL SLX VARDI SESLİ ÇALIŞIYOR DİYE SATMIŞTIM EŞŞEK KAFAM TÜPLÜ DOĞANIN YARISI YAKIYORDU

 • bulent demiş ki:

  Butun yorumlari okudum neyaparsaniz
  yapin bu tofas şahindenen arac yakiyor bence paranizi eksozdan daha fazla atmayin satin kurtulun arkadaşlar tir soforuyum benim kullandigim tirla ayni yakiyor

 • tunaa demiş ki:

  eniştem torosla bnm gittim yere 7tlye gidiyo
  ben de gidiyom aynıyere 20 tlye farka bak

 • ibrahim demiş ki:

  slm arkadaşlar istanbuldan yazıyorum 93 model şahin
  1.6 KW 500 YAKIYOR A DAN Z YE DEGISMEDIGIM PARÇA KALMADI
  1:GAZ BEYNİ
  2:HAVA FİLTRESİ
  3:BUJİ
  4:BUJI KABLOLARI
  5:MOTOR YAĞI
  6:BENZİN FİLTRESİ
  7:DEBRİRAJ SETİ
  8:GAZ DOLUM AGZI
  9:KARBURETOR EMİZLİGİ
  10:LPG SİSTEMI YENİ 1 YILLIK

  SİZCE SEBEBİ NE OLABILIR
  GÖSTERMEDIGIM USTA KALMADI YAKLASIK 15 USTAYA GÖSTERDIM
  HEPSİ PARACI BİR SONUÇ ELDE ETMEDIM HAYDİ TOFAŞCILAR
  CEVAP BEKLIYORUM SİZDEN

 • bakımcı demiş ki:

  şehir içi 50 krş yakmayan şahin dogan deyildir

 • erco demiş ki:

  bende de 94 1.6 şahin var. ilk aldıgım zaman aralık ocak zamanı yanı kısın ortası. 125 tl lik gaz ile 380 km gıdıyodu. sımdı ıse yanı nısan ayı ıtıbarı ıle 10 tl lık gaz ile 37-38 km gidiyor şehir içi.bence bu bile cok yakıyor. cu8nku arkadasımda 92 tempra var km de 21 kurus yakıyor sehır ıcı. sadece 90 ı gecmemeye ozen gosterıyorum

 • crazypower58 demiş ki:

  arkadaşlar bende 2001 şahin 1.6 ie var şehir içi 1 lt gaz ile 7 km şehir dışı 9 km ile 10 km arası gidiyor şehir içinde 25 tl lik gazile (gaz 2.50 krş) 70 km gidiyor 67 de filan yığılmaya başlıyor araba değerler nasıl sizce

 • şahin 92 model demiş ki:

  az yakıyor diyen yalan söylüyor..depo tam bitikken 50 tl lik gaz aldım 2.29 dan..(21,8 litre)..80 kilometre anca gitti dahada gitmedi..gaz yemedi..yani km de 62,5 kuruş yakmış..araba alacak olanlar..şahin doğan almayın..gidin 8 silindirli chevrolet alın..hiç değilse arabaya biniyom dersiniz ve şahin doğan danda az yakarsınız..benden söylemesi..

 • dobra demiş ki:

  arkadaşlar bende 1.4 1999 şahin var geçenlerde şehir dışı 461 km yolyaptım ve 85 türk lirası lpg yaktı.ve araç 4 kişi bagaj da full doluydu tofaşı karalamanın bi anlamı yok

 • VOLKAN demiş ki:

  Bende 1.6.motor 93.model şahin 20.05.2013.tarihinde 20tl lpg aldım arabam 65km yol gidiyor sizde normal mi

 • aliii demiş ki:

  ilk arabam dogandı sonrakide dogandi:)ama beni çok bezdirdiler çok yakıyorlardı sonra 1988 brodway aldım 1 sene bindim şehir içi 20 tl ile 110 km gidiyordum.arabayı sattım.alan kişiye telefon açtım araba nasıl diye şehir dışı 25 tl ile 150 km yol yapmış.şimdide kara kara düşünüyom az yakan bidaha nasıl bulacam diye….

 • FETİ demiş ki:

  ARKADAŞLAR ARABAYA FİYAT OLARAK NE KADAR GİTTİĞİNİ HESAPLAYAMAZSINIZ. EĞER ARACINIZ LPG Lİ İSE VE HIZINIZ 70 İLA 90 ARASINDA GİDERSENİZ EĞER 1 LİTRE LPG İLE 10 KM YOL GİTMENİZ GEREKİR. BENDE 1994 MODEL 1.6 DOĞAN S ARABA VAR. ARABAMIN LPG NİN MARKASI ALDESAN. USTAM KARBİRATÖRLÜ ARAÇLAR İÇİN EN İYİSİ ALDESAN MARKASI DEDİ. ARABAMA 2011 YILINDA ALDESAN MARKA LPG TAKTIRDIM. ARABAM ÇOK AMA ÇOK İYİ. UZUN YOLDA 30 LİTRE GAZ İLE ARABANIN HIZI GENELDE ORTALAMA 80 DE GİTTİĞİMDE 300 KM YOL GİDİYOR HA ŞUNUDA BİLMENİZİ İSTERİM. KARBİRATÖRLÜ ARABALARDA BUJİLERİNİ 10.000 KM DE BİR MUTLAKA DEĞİŞMESİ GEREKİYORMUŞ. BUJİLERİ YENİ OLMASI YAKITI NEREDEYSE %20 – %30 ETKİLİYORMUŞ. SEVGİLER SAYGILAR

 • FETİ demiş ki:

  ARKADAŞLAR ARABAYA FİYAT OLARAK NE KADAR GİTTİĞİNİ HESAPLAYAMAZSINIZ. EĞER ARACINIZ LPG Lİ İSE VE HIZINIZ 70 İLA 90 ARASINDA GİDERSENİZ EĞER 1 LİTRE LPG İLE 10 KM YOL GİTMENİZ GEREKİR. BENDE 1994 MODEL 1.6 DOĞAN S ARABA VAR. ARABAMIN LPG NİN MARKASI ALDESAN. USTAM KARBİRATÖRLÜ ARAÇLAR İÇİN EN İYİSİ ALDESAN MARKASI DEDİ. ARABAMA 2011 YILINDA ALDESAN MARKA LPG TAKTIRDIM. ARABAM ÇOK AMA ÇOK İYİ. UZUN YOLDA 30 LİTRE GAZ İLE ARABANIN HIZI GENELDE, VE ARABANIN BAĞAJI TIKA-BASA DOLU OLUYDU VE ARABAYA 5 KİŞİ BİNMEMİZE RAĞMAN ORTALAMA 70 VE 90 ARASI HIZ İLE GİTTİĞİMDE 300 KM YOL GİDİYOR. ŞUNUDA BİLMENİZİ İSTERİM. KARBİRATÖRLÜ ARABALARDA BUJİLERİNİ 10.000 KM DE BİR MUTLAKA DEĞİŞMESİ GEREKİYORMUŞ. BUJİLERİ YENİ OLMASI YAKITI NEREDEYSE %20 – %30 ETKİLİYORMUŞ. SEVGİLER SAYGILAR

 • mustafa demiş ki:

  arkadaşlar bişe yazıcam hemde en büyük yemin ederek… 2000 model şahin 1.6 ie aldım aldesa marka tüp var.. tüp tamamen bitikti ankara elmadagdan doldurdum 40 lt 2090 dı litre fiyatı 83 tlye doldu ve istanbul esenlere kadar 526 km geldi 90 100 km arası evin oraya 1 2 km kala gaz bitti benzine geçtim ve tam 83 tl gazla tam 526 km yol gittim ve bölünce kmye 157 krs yakıyor uzun yolda en büyük yemin ederim inanmayan varsada her türlü iddaya girer ve istedigi yere giderim :) 0506 470 16 18 isteyen buyursun

 • dobra demiş ki:

  1.4 şahin 1999 izmir antalya 445 km 30 litre gaz litresi 2,49 toplam 74 türk lirası ve hız ortalama 100-110 4 yolcu ve bagaj

 • akın demiş ki:

  selam benim 2001 model sahin 14ie 10 lirayla55 km gidiyor nasıl bence uygun nede olsa sahan bu sahanlar reno felan degil yerli mersedes

 • gökhan demiş ki:

  şahin doğanı şu an lıtresi 2.82 tl lpg de 30 35 krş tan aşağı düşüremezsın şehır içi

 • gökhan demiş ki:

  405 1.9 sri var lpg şehir dışı 30 35 krş şehir içi 40 krş yanı şahın doğanla aynı yakıt hemde araç full benım şahınım doğanım az yakıyo deyen varsa yalan söyler gelsın test ederız benım 2000 şahın bıle şehır içi 35 krş yakıyor en az yakan şu an uno test edıldı çorlu izmir 90 tl gaz yaktı tarıh 10 09 2013

 • BestTurbo demiş ki:

  95 sahin 20 tl lik gaz la 104 km gitti kardesim turbo uretti onceden yani turbo yokken 50 tl lik benzinle 100 km gidiyodu turbo patentini aldik adi BestTurbo detay icin yorum atin soru ve taktirmak isteyenlerde atsin

 • şeref yozgat demiş ki:

  şahin 93 ben yozgat ta usta bulamadım 50kr km de dahasi yok
  adam beyin bozuk dedi degiştir dedik nafile
  ( yıldım yani)

 • 98 doğan slx 1.6 i.e nevşehir demiş ki:

  nevşehirdeyim 98 doğan slx 1.6 i.e motorlu bir aracım var sıkıntısı

  rampada kalkmama
  2000 devirin altında son gazda pusma (2000 ve 3000 devir üstünde çekiş ve gidişi iyi)
  aşırı yakıt lpgde uzun yol 300 350 şehirci 550 600 krş (uzun yol 10-11lt şehir içi 20-22lt)
  Rölanti 10 un altında olunca sarsıntılı çalışma.
  soğukken ilk çalışmada birden gaz verince bazen patılama.
  hava sıcaklığı 0 ın altına düşünce benzinle bile çalıştıramama çalışsada stop etme
  tabi en büyük sıkıntım yakıt.
  bu sorunların hepsini hem benzinde hem lpgde yapıyor

  yapılanlar
  sibop ayarı
  orjinal bujiler
  orijinal hava filtresi
  hava filtresi ve karbüratör vidası bağlantıları kontrolü
  bir kaç sefer gaz ayarı
  sente kaçıklığı kontrolü ve olmayışı
  (tüp beyni aldesa)

 • Uğur Mahmut demiş ki:

  98 Doğan SLX 1.6 İe aracınızın yakıtını düşürmek istiyorsanız;

  1.Egzozu komple değiştirin. Çatalda dahil.
  2.Karbüratöre baktırın. Enjeksiyonları temizletin.
  3.Motor yağını değişmeden önce eski yağa Boron motor temizleyicisi katıp bir süre (15 dk) çalıştırın. Sonra yağı boşaltın daha sonra yeni yağı koyun, yeni yağı koyduktan sonra Boron motor koruyucuyu ilave edin.100 km’den sonra aracınızda ki değişiklikleri fark edeceksiniz.
  4.Benzin deposuna Boron ilave edin.
  5.Her yağ değişimde hava ve yağ filtresini değiştirin.
  6.Lastik havalarınızı her ay kontrol edin.
  7.Kalkışlarda gaza fazla yüklenmeyin.
  9.Son olarak ta bütün bunları yaptırdıktan sonra Güvenilir bir yerde bilgisayarlı gaz ayarı yaptırın.

 • tayfun demiş ki:

  arkadaslar 93 model dogan slx aracım var 10 tl lik gazla 15 km gittim sehır ıcı cok yakıyor gaz ayarı kac kere daha yapdırcam bıde kışın yakıt 2 ye katlarmıs doğrumudur

 • Furkan demiş ki:

  Ben pejo 106 alcam Beyler pejo 25 km lık yolu kaç tl para yakar ?????

 • dobra demiş ki:

  arkadaşlar ben 4 aydır benzinde kullanıyorum.gazdan daha avantajlı şöyle diyeyim benim 1.4 1999 model şahin 1 litre gaz ile şehir içi 7 km gidiyor 1 litre benzin ile 12-13 km gidiyor yani mantık olarak bana inanmasanız bile 7 ile 12 km arasında 5 km fark var.benzin 5 lira gaz 3.10 lira arada 1.90 tl fark var eeeee….. 5 km fark atıyor benzin 40 kuruş la 5 km çarptın mı zaten lpg nin bir avantajı kalmıyor.ben yemin ederim ki aylardır hep benzin alıyorum.gaz ın hiçbir artısı olmadığı gibi zararı var. hepinize kazasız günler

 • dobra demiş ki:

  arkadaşlarlar gaz:3.12 benzin:4.96 hadi 5 lira diyelim.arada 1.90 lira fark var.benim 1.4 1999 model şahin 1 litre gaz ile 7 km gidiyor ama 1 litre benzinle 12 km gidiyor eeeeeeee arada 5 km fark var 5 km yi 40 kuruşla çarpsan 2 lira yapar .yani güzel kardeşlerim ben yaklaşık 4 aydır benzinle geziyorum şu anda lpg nin hiçbir avantajı yok insanlarda psikolojik olarak yer etmiş lpg nin az yakması

 • doganci az yakar cok kacar.. demiş ki:

  Benim 93 dogan slx im var 45 tl ye 200 km gidiyorm benim aracmi normal sizinkilermi anlamadim arac sahibindende ilan kodu 150243610 bakin..

 • inan demiş ki:

  Selamun aleykum

  Arkadaşlar bu benim arabam şahit içi 25 kuruş yakıyor
  Diyenler ya ölçmeyi bilmiyorlar yada sıkıyorlar tofaş için söylüyorum

  Bende 98 Kartal s var şehir içi benzin ile gaz kafa kafaya yakıyor tl bazında.
  30 liralık gaz ile 45 46 kilometre gidiyor
  Aynı şekilde 30 liralık benzin ile 43 44 kilometre gidiyor
  Aracın tüm bakımları yapıldı çoğu parça değişti
  Bildiğim bütün ustalara götürdüm yine nafile
  Herkes ezbere iş yapar olmuş o ince ayarı verecek
  Asıl sorunu bulacak usta neredeyse yok.
  Yakıyor kardeşim en iyisi değiştirmek.
  Yada helâl ekmek yiyen gerçek bir ustaya götürmek

 • mahmut demiş ki:

  herkese selamlar.bir ay önce,2000 model,1600 motor fiat siena aldım.arabam çok yakıyor.tüple,km de 50 krş yakıyor.bilgisayar ayarını yaptırdım,bujileri değiştirdim,haua filtresini değiştirdim.yine pek farketmedi.50 kuruşa yakın yakıyor şehir içi.sebebi hakkında fikri olan arkadaşlar,lütfen paylaşabilirlermi?şimdiden teşekkürler.

 • dobra demiş ki:

  ben benzinde biniyom arkadaşlar 1.4 1999 şahine inanın çok memnunum km de gazla aynı yakıyor bilginize

 • erdem demiş ki:

  arkadaslar bende 91 kartal var düz motor ben karbutoru deldırdım mıkserı ıptal ettım tek goz olarak verıyorum gazı hep cekiş iyi hepıde yakıtı ıyı arabanın tankı 30 lt yaklasık 2,80tl yaklaşık 74tl doluyor ve sehır ıçı 210-230km yapıyor buda ortalama 0,35krş shırler arası merzifon ankara 450km cıvarında 1depoya gıdılıyıor hız lımıtını sorarsanız radar olmayan yerlerde allha ne verdıyse 150-170 arası normel yerlerde 110 bende tavsıye gozun bırısını deldırın mıkserı kaldırın attın araba benzınlı kımı calısın hep yuksek verım alın hepvde az yakıt yakın

 • erdem05 demiş ki:

  arkadaslar bende 91 kartal var düz motor ben karbutoru deldırdım mıkserı ıptal ettım tek goz olarak verıyorum gazı hep cekiş iyi hepıde yakıtı ıyı arabanın tankı 30 lt yaklasık 2,80tl yaklaşık 74tl doluyor ve sehır ıçı 210-230km yapıyor buda ortalama 0,35krş shırler arası merzifon ankara 450km cıvarında 1depoya gıdılıyıor hız lımıtını sorarsanız radar olmayan yerlerde allha ne verdıyse 150-170 arası normel yerlerde 110 bende tavsıye gozun bırısını deldırın mıkserı kaldırın attın araba benzınlı kımı calısın hep yuksek verım alın hepvde az yakıt yakın

 • motorcu adil demiş ki:

  kardeşim bujiler sibob ayarı hava filteri bunları yaptır sonra bigisaraylı gaz ayarna git….ama ne yaparsan yap 7 8 ay sonra aynısı olur bu tofaş ne yaparsan yap tofaş hastasıysan yapacak bi şey yok gülü seven dikenine katlanacak………

 • Can demiş ki:

  ya 60 kuruş yakıyor 92 şahin var en çok yakan benim araba mı burda :S

 • halil yaşar demiş ki:

  benim 91 model doğan l arabam var şehir içi 280 lirA YAKIYOR KIŞIN 330 KRŞ YAKIYOR BUNDAN AŞAĞI YAKMAZ BUNLAR PANCAR MOTOR BÖYLE YAKAR

 • dark demiş ki:

  1.4 el palio 2000 model var bende de suan lpg lt fiyati 2.97 benzin 5.05 2 lpg sehir disi 30 krs yakiyor benzinde 30 krs yakiyor hic bir fark yok benzinde kullaniyorum daha yüksek performanslı kulaniyorum aracimi

 • kurtuluş demiş ki:

  86 şahin. 20lt lpg 120km şehir içi..

 • ŞÜKRÜ demiş ki:

  2001 ŞAHİN 1.6 İE VAR BENDE SEHIR ICI 28 KRŞ YAKIYOR BEN FAZLA DIYORDUM AMA YORUMLARI OKUDUM COK NORMAL YAKIYORMUJS BENIMKI:)

 • Baba44 demiş ki:

  Arkadaşlar bende 91 şahin var gerçekten garaj malı orjinal km si 130 binde 190 km ye 45 tl yakıyor fazla kullanmadığım için bilmiyorum cokmu azmı nasıl

 • Baba44 demiş ki:

  Arkadaşlar bende 91 şahin var gerçekten garaj malı orjinal km si 130 binde 190 km ye 45 tl yakıyor lovato taktirdim ve sellden başka petrolde yakıt almıyorum fazla kullanmadığım için bilmiyorum cokmu azmı nasıl

 • kararsız demiş ki:

  arkadaşlar ben de şahin ile brodway arasında kaldım sizce hangisi?
  Ama bence brodway çok daha az yakıyo.

 • yasir demiş ki:

  1999 model şahin alıcam hiç kullanmadım bu tur araç yakıtı falan nasıl kullanan varsa Bi öneride bulunsun.

 • TURAN demiş ki:

  Selamın aleyküm şahin candır bakımlı araç herzaman normal yakar bende 99 var. lpg burda 2400 litresi 56 tl ile 220 km yapıyor bunun 80 km si şehir içi. 215 geniş taban lastik artı ogzoz var daha ne yakacak ortalaması 250 krş a geliyor. uzun yolda çok iyi dahada düşüyor. brodway arabamı şahinin yanında herşey yakıt değil bilen bilir arasındakı farkı

 • emrah demiş ki:

  bende 86 dogan var 10 tl gazla 35 km gidiyo şehir ici arkadaşlar aracınızın bakımını eksiksiz yaptırın bence

 • efe demiş ki:

  slm benimde 1999 1400 şahin var 140 km yol gittim 140-150 100 km altına inmedim 49 tl gaz yakmış

 • efe demiş ki:

  slm benimde 1999 1400 şahin var 140 km yol gittim 140-150 100 km altına inmedim 39 tl gaz yakmış

 • sezgin demiş ki:

  Bende 1988 -4 ileri sahin var 800km yol gittim 130 tl varın siz yapın hesabi

 • Dogan Slx demiş ki:

  Selamın aleyküm Bende dogan slx i.e varda ateşleme yapmıyor neden olabilir

 • Anonim demiş ki:

  Selamlar bendede 1994 şahin var 20 tl ye 84 km gitti gaz ayarını kendim yaptım tabi bakımlarını yaptırdım

 • İbrahim demiş ki:

  Selamlar bendede 1994 şahin var 20 tl ye 84 km gitti gaz ayarını kendim yaptım tabi bakımlarını yaptırdım

 • ahmet sahin s demiş ki:

  Karburator hava aliyorsa fazladan,cok yakarmis 96sahin s hava fitre girisini sungerle tikadim havayi azaltmak icin. Hava azalinca gaz eskisine gore yuksek kaliyor.sende beyinden gazi biraz kisiyorsun yakitta dusuyor.hava onemli tamircilerin % 90i vurguncu canini almadan zor birakirlar.

Yorum yapmak ister misiniz?!