LASTİKLER NE ZAMAN DEĞİŞTİRİLMELİ

Lastiklerin değişme zamanı ortalama 40 bin kilometredir. Lastik değişim zamanı aracın kullanımına bağlıdır. Ağır şartlar altında çalışan araçlarla garaj araçlarının lastik değişim sürelerinin aynı olması imkânsızdır. Lastiklerin aracın yolla bağlantısını sağladığından can güvenliği için çok önemlidir. Lastiklerin araç muayene kriterlerine göre; araçlarda kullanılan lastiklerin diş yüzeyinin ana yivlerindeki (oluklar) diş derinlikleri, 4 den az lastikli araçlarda en az 1 mm , 4 ve daha fazla lastikli araçlarda en az 1,6 mm olacaktır. Ana yivler, lastik yüzeyinin yaklaşık 3/4 oranında genişliğini kapsayan, lastik yüzeyinin merkezi kısmındaki yivlerdir.

Fazla kullanılmayan araçlarda lastik ömrü 3-4 yıldır. Hava ile temas ettiği için lastiklerin yapısı zamanla bozulacaktır. Aracın park halinde uzun süre aynı konumda kalması lastik ömrünü azaltacaktır. Rot ve balans ayarı bozuk araçların lastik ömürleri kısalacaktır. Lastik değişimi yapılırken ekonominin el verdiği ölçüde dört lastik aynı anda yada çift halinde değiştirilmelidir.

Lastiğin yol tutuşu ve fren esnasındaki kararsızlığı eskidiğini gösterir. Ayrıca lastiklerin aşırı sertleşmiş olması değişmesi gerektiğini gösterir. Lastik değişiminde supabında değiştirilmesi, hem emniyet hem de lastiğin ömrü için önemlidir.

Yeni durumdaki lastikler suyu dişlerinin sayesinde kolayca boşaltırken, eskimiş lastikler suyu boşaltamadığı için tehlikeli sürüşe yol açacaktır. Lastiklerin üzerinde çatlak, yarık balonlaşma varsa lastik değiştirilmelidir.

Lastiğinin sağlıklı kullanımı için lastik basınçlarını en az 15 günde bir kontrol edilmelidir. Lastik basınçları her araca göre değiştiğinden fabrika katalog değerlerine uyulmalıdır. Lastik basınçları lastik soğukken kontrol edilmelidir.

Stepne her zaman sağlam konumda bulundurulmalıdır.

(Visited 44 times, 1 visits today)