Lastikler Nasıl Saklanmalı

Daha önceki yıllarda genelde yaz ve kışları aynı lastikler kullanılıyordu. Bu sebeple lastik saklanması veya muhafaza edilmesi gibi bir durum yoktu. Lastikler patladığında veya ömrü bittiğinde değişmekteydi.

Kış lastikleri 1 Aralık – 1 Nisan tarihleri arasında kullanılıyor. Bu tarihler arasında aracınız güvenliği için kış lastiğine geçmelisiniz. Kış lastiklerinin çıkartıldığında; gelecek senelerde de kullanılması için iyi bir şekilde muhafaza edilmesi gerekmektedir.

Lastiklerin saklanması için profesyonel hizmet veren lastikçiler mevcuttur. Bu lastikçiler sizin değiştirdiğiniz lastikleri iyi bir şekilde saklarlar ve diğer değişimde öteki lastiği aynı şekilde muhafaza altına alırlar. Uygun depoları olan bazı lastikçiler daha çok müşteri kazanmak için bu yolu denerler.
Lastik saklama işlemini sağlayan lastikçi bulamazsanız bu görev size düşecektir. Öncelikle lastikler bir poşet ile kaplanarak hava ile taması kesilmelidir. Lastiklerin güneş ışığından uzak ve nemsiz bir yerde saklanması gerekir. Bunun dışında lastiklerin dik olarak tutulmalı ve bu şekilde muhafaza edilmelidir. Zaman zaman lastikler çevrilerek yere basan yerleri değiştirilmelidir. Bu süre ortalama 3-4 hafta olabilir. Lastiklerin yapısının bozulmaması için üzerilerine ağırlık konulmamalıdır. Havaya asılması veya üst üste konulması kesinlikle lastiklerin muhafazası için yanlış bir yoldur. Lastiklerin komple jant ile beraber saklanması durumunda ise jantlardan asılarak saklanır.

(Visited 29 times, 1 visits today)