KÖR NOKTA NEDİR?

Arabalarda yan aynaların en uç noktasında olan gösterme açısının azaldığı ve son bulduğu noktaya kör nokta denir. Mesela şerit değiştirirken aynaya baktığınızda arkanızı boş gibi görebilirsiniz ancak hemen yanınızda bir araç olabilir. İşte bu araç sizin aynanızın kör noktasındadır. Ordaki aracın varlığından haberdar değilsiniz. Bunu önlemek için şöförlerin kendi geliştirdiği metodlar vardır. Direksiyona doğru eğilerek aynaya bakma kullanılan bir yöntemdir.

Gelişmiş otomobillerde kullanılan sensörler sayesinde kör nokta oluşumu engellenlenmiştir. Bu sistemde kullanılan infreruj sansörler 6 metreye kadar arka ve aynı zamanda aracın yan tarafındaki bitişik yolu izlemektedir. Bu durumda sensörler eğer bir nesne saptamasında yan aynada görsel bir ikaz belirerek, sürücüyü ikaz etmektedir.

Kör noktaların daha eski araçlarda ortadan kalkması için bütün otomobillerde uygulanabilen kör nokta aynaları bulunmaktadır. Bu aynalar sağ aynanın üzerine monta edilmektedir. Kör noktaları ortadan kaldırmak için iki açılı iki aynalı olarak geliştirilmişlerdir. Oldukça ucuz fiyatta satışa sunulmuşlardır. Bu küçük aksesuarla seyir esnasında şerit değiştirirken, ani durumlarda, sağ ve sol dış aynaları kontrol ederken,göremeyeceğiniz kör noktaları ortadan kalkmaktadır.

(Visited 43 times, 1 visits today)