KIŞ LASTİĞİ TAKMAK ZORUNLU HALE GELDİ

Kış aylarının gelmesiyle araç bakımları yapılmaya ve kış lastikleri de takılmaya başlandı. Bilindiği gibi karlı ve yağışlı günlerde kaza riskini azaltmak açısından kış lastiği oldukça önemlidir. Son çıkan trafik kanunları ve trafik polislerinin denetimleri de kış lastiklerinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir. Peki, kış lastiği ne zaman takılmalı? Çoğu kişi karın yağmaya başlaması ile birlikte kış lastiği takmayı planlıyor. Ancak bu yanlıştır. Hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesi ile birlikte kış lastikleri takılmalıdır. Kış lastikleri kış aylarında yağışlı ve ıslak zeminlerde güvenliğimiz için kullanılması gerekir.
1 Aralık- 1 Nisan tarihleri arasında kış lastiği takılması, geçen yıl ticari araçlarda zorunlu hale getirilmişti. Bu yıl ise Emniyet Genel Müdürlüğü’nün tarafından yayınlanan genelge ile hava şartlarının genelde ağır geçtiği 54 ilimizde otomobillere kış lastiği takma zorunluluğu getirildiği açıklandı. Bu açıklamanın ardında trafik kontrolleri sıklaştırıldı.

KIŞ LASTİĞİ NEDEN ÖNEMLİ

Kış lastikleri hava sıcaklığının 7 derecenin altına düşmesiyle takılmalıdır. Dikkat edilmesi gereken kış lastiklerinin yazın, yaz lastiklerinin de kışın kullanılmamasıdır. Kışın yollarda buzlanma sıkça görülür. Kış lastikleri yola tutunmayı sağlar. Yaz lastiği ile kış lastiği arasında bazı farklar vardır. İlk olarak 2 lastiğin yapıları farklıdır. Kış lastikleri kışın yolda daha iyi tutunmayı sağlamak üzere tasarlanmıştır. Yaz lastikleri soğuk havalarda, kar ve buzda yola tutunamaz. Ayrıca kış lastikleri yaz lastiklerine göre kış aylarında daha kısa fren mesafesi sağlamaktadır. Bu da oluşabilecek kazaları önlemeye yardımcı olur. Karlı havalarda kış lastiğinin yanı sıra zincir de takılmalıdır. Can ve mal güvenliği için kış aylarında kış lastiği ve zincir kullanmaya dikkat edilmelidir.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAMANIN CEZASI

Kış lastiği takmanın zorunlu olduğu günlerde yani 1 Aralık ile 1 Nisan tarihleri arasında yapılan denetimlerde mevzuat hükümlerine aykırı olarak lastik kullandığı tespit edilen sürücülere 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanunun 30/1-a maddesine göre 77 lira İdari Para Cezası kesilecek. İkinci kez yakalanan araçlar ise trafikten men edilecek. Ayrıca polis aşınmış lastiklerle trafiğe çıkılmasına da izin vermeyecek. Denetimlerde lastiklerin diş derinliği 3 milimetrenin altına düşen sürücüler uyarılacak. Fakat lastiğin diş derinliği 1.6 milimetrenin altına düşerse sürücüye 77 lira para cezası uygulanacak.

2 ADET KIŞ LASTİĞİ TAKILMASI YETERLİ Mİ?

Sadece ön iki tekere veya sadece arka iki tekere kış lastiği takılması aracın sürüş güvenliği için yetersizdir. Aracın seyir halindeyken buzlanma ihtimali olan yolda aracın kaymasına yol açabilir. Özelikle fren mesafesinin uzamasına yol açar. Can güvenliğiniz için 4 tekere de kış lastiği takılmalıdır. Trafik kanunları yönünde de 2 adet kış lastiğine müsaade edilmeyecektir.
Kamyonet, minibüs ve otomobillerin tüm lastikleri ile yarı römork ve römorkları çeken çekicilerdeki tahrikli dingiller üzerindeki lastiklerin (çeker lastikleri) kış lastiği olması zorunludur. Otobüs, çekici, tanker ve kamyon gibi araçların tahrikli dingilleri üzerindeki tüm lastiklerin kış lastiği olması gerekir. Dikkat edilmesi gereken bir nokta da, yedek tekerliğin yani stepnenin de kış lastiği olması gerekmektedir. Tanker, kamyon, çekici, otobüs gibi araçların lastiklerinin kış lastiği olması, lastiklerinin yanaklarında (M+S) işaretinin olması ve lastiklerin üzerinde kar tanesi işareti olması gerekir. Kış boyunca polis ekipleri tüm araçları durdurarak kış lastiği kontrolü yapacak. Kışa uygun olmayan lastiklerle yola çıkanlara 77 lira para cezası kesilecek. Can ve mal güvenliğimiz için kış şartlarına uygun lastik kullanmayı ihmal etmeyelim.

(Visited 22 times, 1 visits today)