JANT PARLATMA

Çelik Jantlar:

Aracın düzenli olarak yıkanması sırasında da jantların ve tekerleklerin özenli bir biçimde yıkanması gerekir. Böylece frenlerin sürtünmesi ile oluşan kalıntıların kirin ve yola dökülmüş tuzun tekerlek üzerinde tabaka haline gelmesi önlenir. Zor çıkan fren kirleri sanayi tipi kir sökücüler kullanılarak ortadan kaldırılabilir. Pas oluşmasını önlemek için boya yüzeyindeki hasarların zaman geçirilmeden onarılması gerekir.


Alaşım Jantlar:

Alaşım jantların dekoratif dış yüzeyi bozulmaları uzun bir süre önleyecek düzenli bir bakım gerektirir. Öncelikle yola dökülmüş tuz ve fren sürtünmesi ile oluşan artıkların en azından iki haftada bir özenle yıkanması gerekir. Aksi takdirde bu atıklar alaşım yüzeyine hasar verebilir. Jantlar yıkama işlemine takiben hafif alaşımlı jantlara yönelik asitsiz bir temizlik maddesi ile temizlenmelidir.

Jantlara üç ayda bir özenli bir biçimde parafin sürülür. Parlatıcı cila veya aşındırıcı başka bir solüsyon kullanmayınız. Koruyucu boya tabakası örneğin taş çarpması sonucu hasar görmüş ise hasarı derhal giderin. İnsanların temiz olup olmadığını anlamak için, yapılan araştırmalara göre ayakkabısı temiz olan insanların büyük oranla temiz olduğu ortaya çıkmıştır. Araçların ayakkabıları da jantlar ve lastiklerdir. Jantlara gereken önem gösterilirse aracın daha alımlı daha havalı bir görünüme sahip olduğu görülür.

(Visited 48 times, 1 visits today)