İMMOBİLİZER NEDİR? NASIL ÇALIŞIR?

Son zamanlarda immobilizer kelimesini sıkça duyar olduk. İmmobilizer kelime olarak hareketsizlik ya da hareketsizleştirme anlamı taşır. İmmobilizer yerine aynı anlamı taşıyan başka kelimelerde vardır. Bu sistemin amacı hırsızlıklara karşı bir takım güvenlik önlemidir. İmmobilizer düz kontak gibi yöntemlerle aracın çalıştırılmasını engeller. Yani hırsızlığa karşı çok etkili bir sistemdir. Bu sistem nasıl araca yerleştirilir, nasıl çalışır ve ne kadar güvenlidir?

İmmobilizer, aracın çalıştırılma sistemine yani kontağa takılan bir devre olup, anahtar çıkarıldıktan sonra motorun elektronik şekilde kilitlenmesini sağlayan bir çeşit kilit sistemidir. Motorun tekrar çalışması için kendi anahtarının olması gerekir. Bu sayede aracın çalınma riski de en aza inmiş olur. Bu sistem her ne kadar güvenli olsa da bazen tek başına hırsızlara karşı korumada bir ihtimal yetersiz kalabiliyor. İmmobilizerin yanı sıra oto alarmının da olmasında fayda vardır. Çünkü hırsızlar immobilizeri ya da oto alarmını aşabilirler. Bu gibi durumlarda güvenli sistemlerinden birisi aracınızı korur.

İmmobilizer sisteminde, aracın anahtarının içine bir tür çip yerleştirilir. Anahtar kontağa takıldığında sinyaller sayesinde motor elektronik kilidi ECU tarafından ortadan kaldırarak çalışır. Eğer bu gelen sinyaller uyumsuzluk gösterirse motor çalışma engelini kaldırmayacağı için ateşleme sistemi çalışmaz. Yani marş basarsınız ancak motor çalışmayacağı için ateşleme sistemi de görevini yerine getiremez. Bu yüzden anahtarımızı kaybetmemeye çalışmalıyız. İmmobilizer sisteminin birçok çeşidi vardır. Her immolizer aynı güvenlik seviyesinde değildir. Bu duruma dikkat etmek gerekir.

İmmobilizer yurdumuzda fazla yaygınlaşmış bir sistem değildir. Ancak yeni model araçlarda bu güvenlik sistemini yani anahtar tanıma sistemini görmek mümkündür Yurt dışında birçok ülkede immobilizer araçlarda kullanılmak zorunluluğunu almıştır. İmmobilizer kısaca anahtarın içine yerleştirilen çip sayesinde aracınızın güvenliğini daha da fazlalaştırmaktır. Bu çip sayesinde anahtar kontağa takıldığında bir manyetik dalgalanma oluşturur. Yani anahtar tanıma sistemi devreye girer. Eğer başka bir anahtar takılmışsa manyetik dalga oluşmayacağı için araç çalışmaz.

(Visited 21 times, 1 visits today)