1 Mayıs 2010 tarihinden itibaren ikinci el araçların satış ve devir işlemleri artık noterlere devredildi. Yeni sistem sayesinde pek çok kolaylık sağlanıyor. 2. El araba satışı için artık noter yeterli.


İkinci el araç şatış ve devir işlemleri artık noterde yapılacak

1 Mayıs 2010 tarihinden geçerli olmak üzere, artık noterlerce satış veya devir yapılacak araçlar için koşuşturmaya son. Vergi Dairesinden   ‘İlişik Kesme Belgesi’ artık  istenmeyecek, çünkü aracın vergi ve trafik cezası gibi borçları sistemden bilgisayarda noter tarafından sorgulanacak. Eğer sorguda ceva ya da vergi çıkarsa, satış ya da devir işlemini yapamayacak ve borcunuzu ödemeye yönlendirileceksiniz.

İkinci olarak da aracın tescil kayıtlarını da sorgulamak, gene noterde yapılacak. Aracın üzerinde satış ya da devri engelleyici herhangi bir kayıt (haciz, rehin, ihtiyati tedbir) olup olmadığını noter Emniyet Genel Müdürlüğünün bilgisayar kayıtları üzerinden sorgulayacak. Yani vergi dairesi ve Emniyet, artık araç satışlarında size zaman kaybetirmeyecek.

İkinci El araç SAtışı ;Noter Masrafları: İkinci El ARaç Satışı Kaç Lira?

Satış veya devir işlemlerinde, 20 TL maktu ücret alınacak. Ayrıca araç tescil belgesi ücreti (46 TL) ve gerekiyorsa motorlu araç trafik belgesi ücreti (62 TL) alınacak Bnualrın haricinde noter herhangi bir isim altında sizden ücret almayacak.

(Visited 34 times, 1 visits today)