İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN: MOTOR KONTROLÜ NASIL YAPILIR?

İKİNCİ EL ARABA ALIRKEN: MOTOR KONTROLÜ NASIL YAPILIR?
İkinci el otomobil alırken motordan anlayan bir tamirciyle kontrol edilmelidir. Kesin almayı düşündüğünüz otomobili servisine gösterilirmelidir. Kaput açıldığında öncelikle motor kapağı açılıp yağ akıtması kontrol edilmeli ve contaların yağ sızdırıp sızdırmadığına bakılması gerekir.3 yaşından büyük otomobillerde bunu tespit etmek daha da zorlaşır.

Bu durumda motorun üfleyip üflemediğine yani yağ yakıp yakmadığına bakmak gerekir. Motor için yapılacak en önemli kontrollerden biri motorun üfleyip üflemediğinin anlaşmasıdır. Özellikle eski araçlarda motor revizyon isteyecek duruma gelmiş olabilir. Motorun revizyon edilmesi oldukça masraflı bir iştir. Motorun yağ yaktığını anlamak için yani üflemesini anlamak için motora yağ konulan kapak açılır ve motor çalıştırılır. Motor ısındıktan sonra yağ, egzozdan ve monifolddan gaz halinde çıkmıyor, segmanlar yukarıya doğru yağ atıyorsa, bu motorun yağ yaktığı anlamına gelir. Bu, zamanla çok masraf çıkarır. Motorun yağ haznesinin kapağı açılıp bakıldığında buharlaşan gazlar görülüyorsa, bu da pistonun aşındığını gösterir.
Birkaç saat park halinde kalmış bir otomobilin altına yatılarak bakıldığında, motorla şanzıman arasından yağ aktığı görülürse, krank keçelerinde kaçak olduğu anlamına gelir.

Otomobili  motor soğukken çalıştırıp mutlaka motorun sesini dinleyin. Bu size motor hakkında referans olacaktır. Otomobili motoru soğukken çalıştırdığınızda rölantisi düzgünse ve uğultu yapmıyorsa bu iyiye yakın demektir. Tabi satmak için gelen arabada bu ayarlanarak iyimiş gibide gözükebilir.
Motoru çalıştırdığınızda sesi dinlerken egzozun da patlak olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Eğer egzoz aşırı yıpranmış ve delinmişse bu durum kendini sesiyle ele verir.

Radyatörün ve motor hortumlarının su kaçırıp kaçırmadığına bakmak gerekir. Radyatör suyunu kontrol edin, eğer su paslı ve yağlıysa sorun var demektir. Radyatör, motor çalışırken köpürme yapıyorsa, bu silindir kapağı contasında kaçak olduğunu gösterir.

Aküden ne olacak yenisini alırım demeyin. Alacağınız otomobilin kaputunu kapatmadan önce aküsünü kontrol etmeyi unutmayın. Akü başları okside olup yağlanmış ise akünün ömrü azalmış demektir. Ayrıca akünün çatlak olup olmadığına da bakın. Bu ufak masraflar toplandığında sizi bayağı zarara sokabilir.

Elektronik beyine sahip olan ve ikinci el piyasa oldukça çok satılan tipo tempra gibi araçlarda ön taraftan darbe alıp almadığı kontrol edilmelidir. Beyinde hasar oluşan ve iç gösterge ışıklarında anormallik olan araçlar alınmamalıdır. Beyin soketi değişen araçlar randıman tutmadığı bilinmektedir. Bu durumlara dikkat edilmelidir.

Konuyla ilgili diğer yazılar etiketler:, , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,
, Arama cümleleri:motor ömrü nasıl anlaşılır (107),arabanın motorunun iyi olduğunu nasıl anlarız (97),aracın motorunun bittiği nasıl anlaşılır (70),bitik motor nasıl anlaşılır (67),motoru bitik araba nasıl anlaşılır (51)
1 Temmuz 201050.919 okunma 7 defa yorumlanmış

7 yorum yapılmış »

 • aliosman demiş ki:

  verrdiğiniz bilgiler çok işime yaradı. teşekkürler çok teşekkürler

 • Kenan demiş ki:

  Benlm anlamadığım üfleme dediğiniz olay motor yağ kapağından gelen havamıdır yağmı bu havaysa sorun nedir ..yağ çubuunu çektiğimde yağ atması normal değilmidir

 • çaglar demiş ki:

  üfleme dedigi olay:gri renkte duman normal yag atar dışarıya dogru bunun sebebi yag devirdaiminden dolayıdır.

 • Anonim demiş ki:

  Yağ kapağını acın ve elinizi koyun gaza basın elınıze yağ gelırse motor sıkıntılı demektır

 • özgür demiş ki:

  Ya arkadaslar motorun omru yag kapagini acip uflemesinden anlasilmaz birakin şu hurafeleri madem motor hava uflemiyecek neden motordan hava filitresine hortum gidiyo motor her halukarde ufler eger sipotlarda. Yaglanma varsa iste o zaman motorun isi bitik demektir komprosere dusmeyen motor kotu motordur. Adam yag kapagini aciyo biraz beyaz dumani gordu mu ufluyo diyo icine mi girdin be adam..

 • özgür demiş ki:

  aynen öyle usta

 • Hergele demiş ki:

  Motor bitik ise Egzozdan beyaz duman atar Dizel veya benzin farketmez Beyaz duman yağ dumanıdır ve Segmanlar Yanma odasına yağ kaçırıyor anlamına gelir Yağ eksilten motorda her kullanımda Yağ seviyesi kontrol edilmelidir Yağ tehlikeli seviyelerde eksilirse motor yatak sarar (Yağ lambası yanması genelde içindeki yağın 3te 1 i eksikse o yağlama ışığı yanar Ona pek güvenmeyin Lamba yanmadan yatak sarabilir Bitik motor elbet kullanılmaya devam edilebilir ama Yağ seviyesine dikkat etmek ve Sürekli eksiği tamamlamak gerek)
  Motor siyah duman atıyorsa Ateşlemede bir sıkıntı var demektir Hava yakıt karışımı ayarsız veya Araç turboluysa Turbo düzgün çalışmıyor veya Enjektörler Tamir istiyor gibi yada Hava filtresi tıkalı gibi Birçok anlamı vardır SİYAH DUMAN IN MASRAFI GÖZÜNÜZE GELMESİN RUTİN BAKIMLARIN ARDINDAN %90 SİHAY DUMAN ATMASI KESİLİR

  Yok yağ kapağını aç üflüyormu yok inliyormu yok bilmemney Bunlar Arabanın fiyatını düşürme ÖLÜ FİYATINA alma taktikleridir
  Madem üflüyor bitmiş neden Beyaz duman yok ? O üflüyor falan kapaktan yağ atıyor gibi diyaloglar Aracı 2000-3000tl fiyatı düşürmeye çalışıyor demektir SAKIN MOTOR ÜFLÜYOR DİYE ARACINIZI YOK PARYA VERMEYİN (Verilecek en güzel cevap Üflüyorsa alma kardeşim fiyatı bu Paran yoksa güle güle :D :D:D PAranın üstünü tamamla gel )

Yorum yapmak ister misiniz?!