İKİNCİ EL ARABA ALINIRKEN:

KAPORTA VE BOYANIN KONTROLÜ NASIL YAPILIR ?
Kaportadaki çürük yerler macunla kamufle edilmiş olabilir. Bunu anlamak için bir kalemle kaportaya vurup gelen sesi dinleyin. Yada mıknatıs kullanarak bunu anlayabilirsiniz. Mıknatıs macunlu yerde daha az çeker. Kalemle vurduğumuzda sacla fiberglasın vereceği ses birbirinden farklıdır. Sac daha tiz, fiberglas ise daha tok çınlama sesi verir. Bunun suyla en çok temas eden yerler olan kaput içi, çamurluk üstü, kapı kenarları gibi bölgelerde denemeniz gerekir.

Halı, paspas altı gibi göz önünde olmayan gizli bölümlerde paslanma ya da parça değişimi olabilir. Bu bölgeleri kontrol etmek menfatiniz icabıdır. Çünkü sonuçta para vererek alıyorsunuz. Otomobilde  paslanma menteşelerden başlar. Otomobilde paslanma olup olmadığını ilk bakışta anlamak bazen zor olabilir. Bunu anlamak için paslanmanın başlangıç noktaları olan kapı, bagaj ve kaput menteşelerinin etrafına bakmalıdır.
Tavan, tavan çıtalarının kenarları ve çamurlukların metal kısımları paslanmaya müsait yerlerdir. Bu bölgelerdeki dikkat edilmelidir.

İkinci el otomobilin kaportasını incelerken parçaların montajında kullanılan somunların değişip değişmediğini kontrol edin. Araç bir hasar görmüşse veya değişiklik yapılmışsa, bunu anlamak için otomobilin ek yerlerinde kullanılan elastiki fabrikasyon macunlara dikkat etmek gerekir. Fabrikalarda puntolama sistemi robotlar tarafından yapılmaktadır. Kaportadaki bir değişiklikte ustanın elle aynı sonucu vermesi mümkün değildir. Buradan otomobilin darbeli olup olmadığı kolayca anlaşılabilinir.

Boyanın orijinal olması önemlidir. Ayna kenarı, kenar çıtaları, anten bağlantı yeri, tampon gibi yerlerde boya izlerinin olması, otomobilinin boyasının orijinal olup olmadığını gösterir. Kapı veya cam fitilleri de kontrol edilerek aracın boyanıp boyanmadığı tespit edilebilir. Ayrıca otomobilin çeki demiri gibi zor görülen kısımlarında unutulan bir bant da boya yapıldığının somut bir kanıtı olabilir.
Otomobilde kaput veya kapıların kapandığında birleşim yerlerinin birbirine eşit olması gerekir. Eşit olmaması parça değişimine işarettir. Bu konuya dikkat edilmelidir.

İkinci el araç alırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan biri de yaptığı kilometredir. Çünkü bu otomobilin yıpranmasıyla doğru orantılı olan en belirgin değişkendir. Kilometre göstergesinde oynama yapılıp yapılmadığını da ya aracın bakım kitapçığına bakarak ya da bir uzmanına göstererek anlayabilirsiniz.

Aracın kazalı olup olmadığı bilgisayarlı kontrolde çıkmayabilir. Ustanın çok iyi olması hatasız çalışması sayesinde bilgisayar, değişen parçaları sadece boyanmış olarak gösterebilir. Araç almaya giderken yanınızda iyi bir usta bulunmalıdır.

(Visited 34 times, 1 visits today)