Hyundai Getz 1.4 DOHC motor özellikleri

Hyundai Getz araçlarda kullanılan 1.4 DOHC motor verimi ile benzinli ve LPG’li yakıt tüketimi hakkında bu yazımızda bilgi veriyoruz. Öncelikle motorun gücünden önce, ne kadar yük taşıyacağı üzerinde duralım.
Fabrika çıkış kullanma kılavuzunda ağırlık olarak belirtilmemiş olsada çeşitli kataloglarda 1100 kg olarak gözükmekde, ayrıca LPG takılmış araçlar ruhsat ağırlık bölümünde 1253kg net ağırlığı yazılıdır. Bu konuya değinmişken; yüklü ağırlığı, LPG montajı sonrası büyük ebatlı tank takılması ile muayaneden fazla ağır olduğundan dolayı geçmemektedir. Bu durumda uygun kilo düşmek için ufak ebatlı LPG tanklar takılmaktadır.
Performans olarak 16 subap ile 97 kW beygir gücü üretebilen DOHC motor, bahsetiğimiz kasayı oldukça iyi taşımaktadır. Fabrika verileri 100 km şehiri içi 7.5 litre; 100 km şehir dışı 5.1 litre yakmaktadır. LPG’li kulanımda veriler ortalama şehir dışı 1.50 ile 1.70 şehir içi 2.0- 2.40 arası yakmaktadır. Mevsimlere göre yakıt değişsede genel anlamda yakıt tüketimi ve performans göz doldurucudur.
Rampalarda ve ilk kalkışlarda oldukça iyidir. Kataloğ değerlerinde maksimum hız 170 km/h olarak verilmiştir. Şehir içi ve şehir dışı motor performansı gibi motor seside azdır. Dizel Getzlerle karıştırmamak lazımdır. Kendi segmentindeki araçlarla kıyaslanacak olursa motor performansı ve yakıt düzeyi oldukça iyidir. 0-100 km arasındaki hızlanma 11.2 saniyedir.

(Visited 414 times, 1 visits today)