FREN SİSTEMLERİNİN GELİŞİMİ
Araç imalatçıları, teknolojinin gelişmesine paralel olarak insan güvenliği yönünde hızla yol alıyor. Araçların aniden durması gerektiğinde fren pedalına basılınca lastikler kilitlenir hız, yol, lastik durumuna göre durma süresi uzardı. Fren sistemlerinin çalışma prensiplerini http://www.modifiyelisahin.com/fren-sistemi.htm adlı konuda bulabilirsiniz. Bu konumuzda fren sisteminde olan gelişmelerden bahsedeceğiz. 1984 yılında ABS ilk defa kullanılmaya başlandı. Bu sayede lastiklerin kilitlenmesi önlenerek araba kararlılığını kaybetmeden durması sağlandı. Bu gelişme yayılmaya başlayınca arkadan gelen araçları uyarmak için 1986 yılında fren lambaları yükseltilerek aracın yolda rahat görünmesi sağlandı.

Daha sonraki yıllarda bu sistemler üzerinde yenilikler yapılarak günümüze kadar gelindi. Fren disklerin çabuk soğuyan malzemelerden yapılmaya başlandı. Fren sistemleri ile ilgili birçok yeniliği ilk kullanan araba markası VOLVO oldu. Günümüz teknolojisi ile lazere dayalı sistem geliştirildi. Bu sistem şehir içerisinde 30 km/s hızla giden aracın, önde yavaş giden ya da duran aracı algılayarak aracın durmasını sağlıyor. Şoförden bağımsız çalışarak frenleme yapan sisteme City Safety (şehirde güvenlik sistemi) adı verilerek 2008 yılında itibaren kullanılmaya başlandı. 2010 yılından itibaren tam otomatik frenli çarpışma uyarı ve yaya algıla sistemi geliştirildi. Bu sistem 35 km/s kadar hızla giden araca, duran ya da hareket eden yayaları göre frenleme ikazı veriyor. Uyarı karşısında sürücü tepki göstermezse sistem otomatik olarak fren yapıyor.
RAB, HBA; acil durumlarda fren gücünü en yüksek düzeye çıkarak, fren mesafesini en aza indirmek için tasarlanmış sistemlerdir. EBL ise acil durumlarda fren lambalarının yanıp sönmesini sağlayarak arkadan gelen arabaları uyarıyor.

(Visited 33 times, 1 visits today)