FREN SİSTEMİNİN GÖREVİ

Aracın hareket halindeyken durdurulması veya yavaşlaması ve de aracın olduğu yerde sabitlenmesi fren sisteminin görevidir. Aracın istenilen mesafede durdurulamaması mal ve can kayıplarına yol açabilir. Fren sistemlerinin tamamı 10-12 bin kilometrede kontrol edilmelidir.

FREN SİSTEMİNİN PARÇALARI

Fren pedalı, ana merkez, fren hortumları, fren silindirleri, balata, disk, kampana ve el freni sistemidir.

Diskli fren kampanalı frenlere oranla daha verimlidirler.

FREN SİSTEMİNDE YAPILAN KONTROLLER NELERDİR?

Fren sistemi araç için çok önemli bir sistem olduğunda sürekli kontrolü yapılmalıdır. Fren hidrolik seviyesi kontrol edilmelidir. Sıvı seviyesi azalmışsa tamamlanmalıdır. Ayrıca sistemde kaçak olup olmadığı buradan anlaşılır. Fren rekorları ve fren hortumları kontrol edilmelidir. Fren hortumları dış hava koşullarına maruz kaldığından eskidiğinde değiştirilmelidir. Hortumların patlaması durumunda frenler hiç tutmayacaktır. Fren balataları, disk ve kampana kontrol edilmelidir.

FREN BALATASININ DEĞİŞME ZAMANI GELDİĞİ NERDEN ANLAŞILIR?

Fren balataları fren diskleri ile sürekli sürtünme halinde oldukları için aracı kullanan söför ne kadar olumlu kullanırsa kullansın fren balataları belirli bir müddet sonra biter. Fren balataları bittiğinde balatanın altındaki demir kısım fren diskine sürterek diski aşındırır. Sadece balataların değiştirilmesi yerine disklerinde değişmesi gerekir, buda fuzili masraftır. Fren balataları 10 bin kilometre civarında kontrol edilmelidir. Ön fren balataları arkadaki balatalara oranla daha çabuk biter. Fren balatasının kaç kilometre biteceği tam olarak bilinemez. Yeni sistem araçlarda fren balatasının azaldığını değiştirme vaktinin geldiğini bildiren sensörler bulunmaktadır. Ön düzen açılarının bozuk olması rot ve balans ayarsızlığı balatanın bitmesini hızlandırır. Balatanın azalıp azalmadığın tekerler sökülününce rahatça anlaşılabilir.

FREN BALATASININ DEĞİŞİMİ

Fren balataları değiştiğinde balatalar alışana kadar frenler pekiyi tutmadığı görülmüştür. bu durum 250-300 km sonra düzelir. Fren balatası değiştiğinde fren hidroliği eskimişse değiştirilmelidir ve havası iyice alındığından emin olunmalıdır. Fren pedalında eskiye göre yumşama görülür. Fren sisteminin havası alınırken, pompala pompala basık tut kuralı uygulanır.

(Visited 48 times, 1 visits today)