FİAT DOBLO TURBO

DOBLO 1,3 de 1248 cc lik üstten çift ekzantrikli 16 subaplı turbo dizel multijet motor kullanılmaktadır. Doblo multijet motor sayesinde, dizel araçlar arasında en az yakıt tükenen motora sahiptir.


MULTİJET NEDİR?

Dört zamanlı dizel motorda silindire alınan havanın üzerine enjektörün yakıtı defalarca püskürtmesi ilkesi ile çalışırlar. Enjektörler motorun çalışma şartlarına göre 2-5 sefere kadar yakıt püskürtmesi yaparlar. Multijetin en önemli özelliği de motorun yanma odasına elektronik kontrollü olarak birkaç milisaniyelik süre içinde hızlı püskürtme yapabilen enjektörler sayesinde püskürtme yapabilmesidir. Bu sayede yanma işlemi çok daha düzenli bir hale getirilirken, Yanma odasına alınan havanın tamamı kullanılmaya çalışılıyor. Elektronik kontrol ünitesi aracılığıyla sürekli olarak püskürtülen yakıtın miktarı ve zamanlaması kontrol altında tutularak motorun her zaman en verimli ve en az gürültülü koşullarda çalışması sağlanabiliyor. Çeşitli püskürtmelerle ani yanma nedeniyle oluşan basınç yükselmelerini önlemek için yanma odacığının önceden ısıtılmasını mümkün kılarak daha düzenli bir çalışma sağlıyor. Motor emisyonunu da düşüyor. Multijet motorda, Euro 4 emisyon limitlerine uyacak Euro 3 ve Euro 3 üstü standartlara uyan bir yakıtın kullanılması gerekir.

Teknik verilere göre100 Km 6,3 litre yaparak çok iyi bir yakıt tüketimi sağlarlar.

TURBONUN DEVRE GİRMESİ

Multijet motorda motorun alçak devirlerde performansı düşüktür. Yakıt tüketimi az olmasına karşın istenilen performansı göstermezler. Motorun 2500 d/d ulaşmasıyla turbo devreye girer ve motor performansı artar. Benzinli motorlar kadar atak bir duruma gelir. Turbo gücünü egzoz gazlarında aldığı için motorun 2500-4000 d/d arasında kullanmak gerekir.

Turbonun sağlık ve uzun ömürlü olması için motorun periyodik bakımı ihmal edilmemelidir. Araç imalatçısının tavsiye ettiği motor yağı kullanılmalıdır. Yağ seviyesi sürekli kontrol edilmeli en alt ve en üst seviyede olmamalıdır. Yağ değişiminde yağ filitresi mutlaka değiştirilmelidir. Turbonun bulunmasından dolayı araçta kullanılan pistonlar daha dayanıklı olarak üretilmişlerdir. Araç ta kullanılan yakıt fabrika kataloguna uygun olması turbonun ve motorun uzun süre sağlık çalışmasının sağlar. Araçta kullanılan yakıt motor yağının bozulma süresini de etkiler. Orijinal hava filitresi kullanılmalıdır. Hava filitresinden toz ve partikül girmesi engellenmelidir.

(Visited 118 times, 1 visits today)