FİAT DOBLO-FİORİNO HIZ LİMİTLERİ

Citroen Berlingo, Fiat Doblo-Fiorino, Ford Touneo-Connect, Renault Kangoo, Wolksvagen Caddy, Peugeot Bipper-Partner araçların şehir içi ve şehir dışı hız limitleri ne kadardır?

Fiat Doblo-Fiorino vb. araçların ruhsatların N1 sınıfı yazmaktadır. N1 Sınıfının açıklaması; azami kütlesi 3,5 tonu aşmayan, motorlu yük taşıma araçlarıdır. N1 sınıfı araçlar kamyonet ve panalvan olarak tanımlanmaktadır. Panelvanların hız limitleri kamyonetlerden daha fazladır. Örnek verecek olursak en son güncellenen hız limitlerine göre bölünmüş yollarda kamyonetler için üst limit 85 iken panelvanlar için üst limit 100 dür.

Bu kapsamda Fiat Doblo-Fiorino hafif ticari araç olarak bilinmektedir. Bunlar arasında ticari ve hususi olarak ikiye ayrılır. Aracın ticari ya da hususi olduğu ruhsatında belirtilmektedir. Ayrıca ruhsatta; kamyonet kapalı kasa, panelvan, kamyonet yandan camlı, kamyonet, kamyonet panelvan olarak geçmektedir. Bu araç sahiplerinin hız limitlerini tam olarak bilememesi pek çok radar cezasını beraberinde getirmektedir. Panelvan tanımı Karayolları Trafik Yönetmeliğinin 100. Maddesi’nde yer alan tabloya; Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren panelvan (N1) araç cinsi ibaresi eklendi. Açıklama metini: ‘Sürücü ve yanındaki oturma yerleri dışında oturma yeri de bulunabilen, sürücü bölümü gövde ile birleşik kamyonetlere panelvan denir’ olarak açıklandı. Bu haberde hangi araçların panelvan sınıfına girdiği belirtilmiştir. Bununla beraber panelvan araçlar için hız limitlerine bakacak olursak; yerleşim yeri içinde 50km, şehirler arası çift yönlü kara yollarında 85km, bölünmüş yollarda 100km ve otoyollarda 110 km oldu. Bu hız limitlerine %10 opsiyonda eklenmemiştir. Örnekle açıklamak gerekirse otobanda 110 km olan hız limiti %10 opsiyonla 122 km oluyor. 122 km hız aşıldığında ceza yazılıyor. Bu opsiyonun verilme amacı sollamanın rahat yapılabilmesi içindir.

(Visited 2.967 times, 17 visits today)