Far temizliği nasıl yapılır?

Aracımızın ön taraftan bakıldığı zaman gözlere ilk çarpan yerler olan farlar iyi bir görüntü için temiz olması gerekir. Bunu yanısıra sürekli ışıklandırılmış şehir içi trafikte araç kullanıyorsanız farların şeffaflığını yitirdiğini anlamayabilirsiniz. Işıklandırılmamış yollarda ve kötü hava şartlarında, sararmış kirlenmiş farlar ile yolu kaliteli olarak göremeye bilirsiniz. Karşıdan gelen araçların sizi farketmesi biraz geç olabilir. Trafik güvenliği için farların iyi göstermesi önemlidir.

Farların temizliğini uzman kişilere yaptıra bileğiniz gibi kendinizde ucuza yapabilirsiniz. Farın içerisinde kirlenme ve buharlaşma var ise içi açılarak camı silinebilir. Arka kapağının sürekli kapalı olması ve buradan pislik girmemesi gerekir. Farların dış kısımlarında sararma var ise bunun için gerekli malzemeler parlatıcı cila, ince ve orta zımpara, su tabancası ve boyanın zarar görmemesi için kağıt bant yeterlidir.

Dışarıdan farın camı boyaya zarar gelmeyecek şekilde kaplanır. Daha sonra farın camını su ile ıslatarak zımparalama işlemine başlanılır. Zımpara yapılırken zaman zaman ıslatılarak kuruması önlenir. Cam püsürsüz olana kadar zımparalama devam edilir. Sonra cam yıkanarak kurulanır ve bir miktar cila sürülerek cam silinmeye başlanır. Far fabrika çıkışındaki halini alacaktır.

(Visited 36 times, 1 visits today)