ESP Sistemi Ne İşe Yarar?

Bu yazımızda ESP (Elektronik Stabilite Programı) hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Genel anlamda anlatmak gerekirse, taşıtların virajlara çok hızlı girdiği zamanlarda gerekli mudahaleleri yaparak yoldan çıkmasını önlüyor. Kaygan yollarda ve ani direksiyon hareketlerinde ESP sayesinde aracın savrulmadan gitmesi gereken yolda gitmesini sağlıyor.
ESP sistemi yeni nesil araçların donanımları arasında sıkça yer almaktadır. Sistemi merkezinde bir beyin yer alıyor. Bu beyine gereken bilgileri gönderen sensör ve algılayıcılar bulunmaktadır. ESPnin yapılışı ve uygulanışı kesinlikle hayat kurmak içindir. Bunu bize gösteren ise sensörlerden saniye 25 kez bilgi gelmesidir. Bu şekilde sistemi ne kadar ciddi bir mekanizma olduğu bellidir.
ESP sensörleri, ECU ya bağlıdır. ECU motor bölmesinde bulunur ve bütün güvenlik sistemleri ile ilgili bilgileri toplar. ESP sisteminin amacı aracın kararlılığını kaybetmemesi için frenleme yapılmasıdır. Fren yapabilmek için fren ana silindir ve fren teker silindirlerine hidrolik olarak bağlı kontrol ünitesi vardır. Hangi tekerleğe ne kadar fren yapılması gerektiğini ECU dan gelen bilgilere göre yapar. Bu sayede araç stabil kalır.
Aracın dengesinin bozulduğuna nasıl karar verir? Sorusu aklımızda. Tüm tekerlerde bulunan hız sensörleri ile tekerlerin arasındaki hız ve yön farkını tesbit eder. ABS fren sistemi olmadan ESP sistemi olamaz. ABS fren sistemi sensöründen alınan verilerle ECU aracın kayıp kaymadığını hesaplar. ASR de sistemin bir parçasıdır. Direksiyon açı sensörü ile ani direksiyon haraketleri ve bu durumda gaz ve fren pedallarının durumuna göre risk oluşursa ESP devreye girer. Aracın rotadan sapma ve yanal ivme algılayıcılarıda ön tarafta yada arka tarafta kayma olurda ESP nin devreye girmesinini sağlar. ESP sistemi bilgileri sürekli alma ve analiz etme ile olağan dışı durumda müdahale etme prensibine dayanır. ESP sisteminin olmadığı durumlarda virajlara sert girildiğinde yada kaygan yollarda aracın kayması muhtemeldir. İstem dışı kayma kazalarla sonuçlanır.

(Visited 6 times, 1 visits today)