HİBRİT ARAÇLAR HAKKINDA BİLGİLER

Dünya da otomobil ve üzerinde kullanılan motorları sürekli gelişim göstermektedir. Daha önceleri çok büyük hacimli motorlarla çok fazla yakıt kullanılarak ulaşılan beygir gücüne şimdi çok küçük hacimli motorla çok az yakıt harcanarak ulaşılabiliyor. Araçların genel anlamda egzoz gazları ile çevreyi kirlettiği bilinmektedir. Elektrik ile çalışan motorun ortaya çıkmasının sebeplerinden birisi budur. Diğer sebeplerin başında tükenmesi muhtemel fosil yakıtlar gelmektedir.

Elektrikli bisikletlerin çalışma prensipleri, elektrik motorunun dönmesi ile tekerlerin dönmesi olarak söylenebilir. Elektrik motorunu besleyen cep telefonunda olduğu gibi şarj edilen bataryalardır. Otomobillerde benzeri sistemler denemiş fakat tam anlamı ile istenilen performans sağlanamamıştır.

Elektrikli arabalarda sadece elektrikli motoru yetersiz kalınca benzinli motor ve elektrik motoru birlikte kullanılmaya başlanmıştır. Daha önceki yıllarda şehir içindeki dur kalklarda motoru durduran ve hareket esnasında hemen çalıştıran sistemler geliştirilerek yakıt sarfiyatını azaltılması sağlanmıştı. Elektrikli arabalarda aracın ilk kalkışında ve dur kalklarda benzinli motor durdurarak, elektrikli motor çalıştırılıyor.

Elektrikli arabaların şarj edilebilmesi için istasyonlar kurulum aşamasında olsa da Japonya dan gelen haber buna gerek olmadığı bildirdi. Benzinli motor çalışırken bataryanın şarj olmasını sağlıyor. Bu şekilde hem kullanışlı hem ekonomik araç haline gelmiş oluyor. Emisyon değerleri çevreyi kirletmeyen bu motorlar piyasadaki yerlerini alamaya hazırlanıyor. Yazımızın başında belirtirimiz gibi hacim olarak küçük motorla çok yüksek verim alınabiliyordu. Elektrikli arabalarda kullanılan benzinli motorlar 1,5 lt civarındadır. Çok az yakıtla çok fazla güç elde edebilmek bu sayede mümkün olabiliyor.

Araç ilk çalıştırılması ve düşük hızlarda elektrik motoru devrededir. Elektrik motoru bataryadan akım çekerek çalışır. Araç biraz daha hızlandığında benzinli motorda çalışmaya başlar. Benzinli motorla birlikte elektrikli motoru da çalışmasına devam eder. Fakat elektrikli motor enerjisini bataryadan almayı keser. Benzinli motorun gücünün bir kısmı ile jeneratör çalıştırılır. Böylece elektrik motorunu jeneratör besler. Aracın hızı daha artırıldığında benzinli motor jeneratörü çalıştırırken aynı zamanda bataryanın da şarj olmasını sağlar. Elektrik motoru benzinli motora ek güç sağlar. Aracın yavaşlaması için fren yapıldığında ise benzinli motor durdurulur. Elektrik motoru burada fren diskleri yardımcı olur. Böylece ortalama fren balataların ömrünü iki katına çıkmış olur. Elektrik motoru ters yönde dönerek oluşan kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Bu durum bataryanın şarj olmasında kullanılır. Aracın durdurulması gerektiğinde bataryanın şarja ihtiyacı varsa motor bir miktar daha çalışarak bir sonraki çalışma için bataryayı doldurur. Sistem bu şekilde çalışır. Hibrit otomobillerin özelliklerini bakacak olursak; yakıt sarfiyatının çok düşük olması, iki motor ile kendini şarj edebilme, sessiz ve çevreci olması, kullanım maliyetinin düşük olması.

(Visited 45 times, 1 visits today)