Bu yazımızda tüm sürücü adaylarının merak ettiği “ehliyet ve direksiyon sınavına kaç kere girilir” konusunda bilgi vereceğiz. Sürücü adayları ehliyet sınavına kaç kez girebilir? Sürücü adayları direksiyon sınavına kaç kez girebilir? Sınavdan kalan adaylar tekrar ücret ödeyecek mi?

Ehliyet sınavına kaç kez girebilirim?

İlk olarak ehliyet sınavı hakkında bilgi verelim. Sürücü kursuna giden adayların toplamda 4 (dört) kez sınava girebilme hakkı vardır. Yani sürücü adayları en fazla 4 (dört) kez sınava girebilir. Ancak mazeretsiz olarak sınava girmeyen adaylar bir sınav hakkını kullanmış olur. Sınava girmeyen sürücü adayının mazereti var ise, aday dört sınav hakkını tamamladıktan sonra girmediği sınav için tek sefere mahsus 1 (bir) hak daha kullanabilir. Mazeretsiz sınava girmeyen adaylar bir sınav hakkını kullanmış olur.
Ehliyet sınavında dört hakkını da kullanan sürücü adayları her bir sınav için ayrı ayrı sınav harç ücreti ödemek zorundadır. Aday sınava girebilmek için tekrar sınav ücreti yatırmak zorundadır.
Sürücü adayı girmiş olduğu sınavda başarısız olursa bir sonraki sınava tekrar girebilir. Sürücü adayının 4 sınav hakkı vardır. Dört sınav hakkını dolduran ve başarısız olan adaylar ehliyet almak için yeniden sürücü kursuna kayıt yaptırmak ve kurs ücreti ödemek zorundadır. Aksi durumda aday tekrar sınava giremez.

Direksiyon sınavına kaç kez girebilirim?

Teorik derslerin sınavından başarılı olan adaylar direksiyon sınavına girerler. Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar ehliyet belgesi almaya hak kazanır. Teorik sınavda olduğu gibi direksiyon sınavında da adayın 4 (dört) kez sınava girme hakkı vardır. Direksiyon sınavında başarılı olamayan adaylar diğer sınav hakkını kullanabilir. Ancak sınava girebilmesi için adayın sınav ücretini ödemesi zorunludur. Adayın sınavda başarısız olması durumunda tekrar sınava girmesi gereklidir. Ehliyet ve direksiyon sınavında başarılı olan adaylar ehliyet belgelerini almaya hak kazanırlar.

Ehliyet almak için kursa kayıt yaptıran adayların 4 kez teorik sınava girme hakkı vardır. Teorik sınavda başarısız olan adaylar direksiyon sınavına girmeye hak kazanamaz. Başarılı olan aday ise direksiyon sınavına girmeye hak kazanır. Sürücü adayının 4 (dört) kez direksiyon sınavına girme hakkı vardır. Bu dört hakkında da başarısız olursa, sadece direksiyon dersi için aynı kursa kayıt yaptırarak 4 (dört) sınav hakkı daha kazanmış olur.
Ancak girilen her sınav için aday ayrı ayrı sınav ücreti ödemek zorundadır. Teorik sınav için 60 TL, uygulamalı sınav için 70 TL sınav ücreti ödemek zorundadır.

(Visited 20 times, 1 visits today)