Bu yazımızda yeni ehliyet alacaklar için ehliyet almanın aşamalarından bahsedeceğiz. Nasıl ehliyet alırım? Ehliyet almak için gerekli aşamalar nelerdir?
İlk olarak ehliyet almak isteyen sürücü adayları hangi sınıf ehliyet alacağına karar vermelidir. Hangi sınıf ehliyet almak istiyorsunuz ve istediğiniz sürücü sınıfı için ehliyet alma şartlarınız uygun mu? Bu ehliyet almanın birinci adımıdır. Bilindiği gibi her araç için farklı sürücü belgesi şartı konulmuştur. Eğer almak istediğiniz sınıf için ehliyet alma şartınız uygunsa sıra ikinci adıma geçiyor.
İkinci adım ise sürücü kursuna kayıttır. Sürücü kursuna kayıt olmadan ehliyet alamazsınız. Bu nedenle size uygun bir sürücü kursuna gidip kayıt olmalısınız. Sürücü kursu için gerekli araştırmaları yapmalı ve kurs ile her konuyu görüşmelisiniz. Kurs ile görüştükten sonra kaydınızı yaptırarak ikinci adımı da tamamlamış oluyorsunuz.
Üçüncü adım ise kayıt olduğunuz ehliyet sınıfının teorik derslerine katılmak ve bu dersleri tamamlamaktır. Eğer yeni ehliyet alacaksanız bu derslere katılmalısınız. Teorik derslere katılmak ehliyet sınavını kolaylıkla geçmenize yardımcı olur. Kursunuz size teorik derslerle ilgili gerekli bilgiyi verecektir.
Teorik dersler tamamlandıktan sonra sıra ehliyet sınavına geliyor. Sınava girebilmek için sınav harç ücreti yatırmalı ve sınav günü de sınava girmelisiniz. Mazeretsiz şekilde sınava girmemeniz durumunda bir sınav hakkınızı kullanmış olursunuz. Sınava girmeyen sürücü adayının mazereti var ise, aday dört sınav hakkını tamamladıktan sonra girmediği sınav için tek sefere mahsus 1 (bir) hak daha kullanabilir. Mazeretsiz sınava girmeyen adaylar bir sınav hakkını kullanmış olur. Ayrıca ehliyet sınavında dört hakkını da kullanan sürücü adayları her bir sınav için ayrı ayrı sınav harç ücreti ödemek zorundadır.
Ehliyet sınavında başarılı olan adaylar için sıra dördüncü adıma geçiyor. Dördüncü adım ise direksiyon derslerinin tamamlanmasıdır. Ehliyet sınavından başarı ile geçen adaylar direksiyon derslerine de katılmak zorundadır. Direksiyon dersleri oldukça önemlidir ve adaylar direksiyon dersini tam olarak almalıdır. Direksiyon derslerini tamamlayan adaylar, direksiyon sınav harç ücretini yatırarak, direksiyon sınavına girmelidir. Direksiyon sınavı ehliyet alabilmeniz için son aşamadır ve oldukça zordur. Direksiyon sınavında başarılı olan adaylar ehliyet belgesi almaya hak kazanır. Teorik sınavda olduğu gibi direksiyon sınavında da adayın 4 (dört) kez sınava girme hakkı vardır. Ehliyet ve direksiyon sınavında başarılı olan adaylar ehliyet belgelerini almaya hak kazanırlar.
Her iki sınavda da başarılı olan adaylar ehliyet almaya hak kazanırlar. Adaylar sürücü kursundan dosyasını teslim alır, ehliyet belgesi için harç ücretini ve ehliyet kartı ücretini yatırır, ehliyet randevusu alarak emniyet genel müdürlüğüne başvurur.
Ehliyet almaya hak kazanan adaylar gerekli evrakları hazırlayarak ehliyetini alabilirler.

(Visited 57 times, 1 visits today)