Tofaş şahin ve  doğan marka araclara için piyasada bulunan çok çeşitli  tampon modellerini vardır.Tamponlar plastik yapılan fiyatı pek pahalı olmayan malzemelerdir. Aracın ufak tefek çarpmalarda esnek olduğu için, zarar görmesini önler. Tamponun fabrika çıkış amacı bu olmasına karşın modifiyede çok önemli bir yer tutar. Aracın görünümünü tamamen değiştiren tamponlar mevcuttur. Tamponlar ek olarak özel yapım uzatmalarda bulunmaktadır.

Tamponun yere yakınlaştırılmasıyla oluşan durumları inceliyelim.

Doğan- Şahin Modifiye Parçaları: Tofaş Doğan- Şahin Tamponları


Aerodinamik, hava ile havanın içinde hareket eden katı kütlelerin etkileşimini inceleyen bilim dalına denilir. Arabalarla ilgili olarak, arabaların havanın içinde nasıl hareket ettiğini incelemekte kullanılıyor. Arabaların hava sürtünme katsayısının düşük olması ve havanın içinden daha kolay geçebilmesi, hem arabanın dengesini hem de yakıt tüketimini olumlu etkilemektedir. Şahin marka  arabaların sürtünme katsayısı 0.30 civarındadır…

Araba yolda hareket halindeyken önündeki havayı yararak gider. Bu şekilde havanın büyük bir bölümü arabanın üstünden geçerken, birazı da yanından ve altından geçer. Bu durum hava arabanın altına kuvvet uygulayarak aracınızın az da olsa yerden kalkmasına sebep olur. Aracın üstünden geçen havada aracı yere bastırır. Aracınızdan daha iyi bir yol tutuşu sağlaması için arabanın altından geçen havayı azaltmak gerekir.

Tamponun sadece görüntüsüyle kalmadığını aracın hızını ve yakıt tüketimini etkilediğini gördük. Aracın tamponu yere oldukça yakın olması için ön tampona 4-6 cm boyutunda ek bir parça eklenir. Bu parça arabanın altına giren havanın azalmasına ve yol tuştu arttırmasını sağlar. Arabayı belirli bir hızdan sonra kontrol etmekte güçleşiyorsa araç yolda geziniyorsa, ön kanat uygulaması yapılarak sorun giderilir.

Aracın motor modifiye yapılmışsa,  motor gücünü arttığı için ön ve arka rüzgarlık son derece aracınız için gereklidir. Motor güçlü olduğu için aracınız hafif ve yüksek hızlarda dengesizlik ve kontrol etmekte zorlaşır.Örnek vercek olussak 100 bg olan bir arabayı 130-140 bg yapıldığında bu alttan giren hava ile arabada uçma eğilimi gösterebilir. Bunun için ön ve arka kanatlar son derece önemli olmaktadır.

Şahin ve Doğan İçin Modifiye Tampon Fiyatları

Piyasada tofaş doğan ve tofaş şahin için dış aksesuarların başında ön ve arka tampon altı karlıklar gelmektedir. Ön veya arka tampon altı karlıklar yaklaşık 115 Tl civarındadır. Alırken ,nternetten sipariş verirken aldığınız aracın boya kodunu bilmenizde fayda var. 2 sene garantili ürünlerdir.

(Visited 241 times, 1 visits today)