Modifiye tutkunları için motor modifiyesi hakkında bilgiler vermeye devam ediyoruz. Chip tuning de çok bilinen bir motor modifiye uygulamasıdır. şimdi dilerseniz Chip Tuning ve uygulanışı hakkında bilgiler verelim.

CHIP TUNING NEDİR ?

Arabanın motor performansını artırmak için aracın beyni ile alakalı bir modifiye yöntemidir. Günümüzdeki araçların neredeyse tamamında kullanılan ECU ( Motor Kontrol Ünitesi), aracı elektronik olarak yönetmektedir. Aracın elektronik kontrol ünitesinde bulunan çip, arabanın çeşitli değerlerini ( yakıt, oksijen, hız vs.) inceleyip en uygun motor gücünü sağlamaya çalışmaktadır. İşte bu chipin modifiye edilmesi ile yapılan chip tuning uygulaması diğer motor modifiyelerine göre oldukça kolaydır.


Kısaca elektronik beyin içerisindeki chip, motorun en yüksek verimde çalışmasını sağlamaya çalışmaktadır. Eğer bu chip modifiye edilirse, yani yeniden programlanır ya da yeni bir modifiye chip takılırsa, modifiyeli beyin chipleri daha klasik toleranslara göre  motoru daha yüksek güçlere taşıyan programlar içeriyor.

Chip Tuning Nasıl Yapılır? Chip Tuning Uygulaması

Chip Tuning için iki ana metod vardır.

1. Ya aracın beyninde bulunan çip sökülerek, yerine modifiyeli bir çip takılır

2. Ya da aracın çipi yeniden programlanabilir özellikte ise, çip yeniden programlanarak chip tuning uygulaması yapılır.

Chip tuning uygulaması neye yarar? Kaç beygir HP güç artışı mümkündür?

Araçlar özel bir dinamometreye bağlanarak tüm ince ayarları yapılır. İnce ayarlar derken ateşleme avası, yakıt püskürtme değerleri gibi değerleri , performansa göre ayarlanılarak  çip yeniden programlanmaktadır. Chip tuning uygulaması ile atmosferik araçlarda yaklaşık %10 beygir gücü ve tork artışı elde edebilirsiniz.

Neden chip tuning yaptırmalıyım? Chip tuning yakıt tüketimini arttırır mı?

Chip tuning uygulaması ile motorunuzdan daha yüksek performans ve güç elde etmeniz mümkündür. Özellikle düşük devirlerdeki tork ciddi şekilde artacaktır. Chip uygulamasının farkını yokuşlarda ve çekiş gücünün düştüğü durumlarda hissedebilirsiniz. İnanması zor olsa bile, chip tuning uygulaması ile yakıt tüketimi düşecektir.  Benzin tüketiminde düşüş görülmektedir.

Chip tuning hangi araçlara uygulanabilir?

Chip tuning, benzin enjeksiyonlu tüm motorlara ve elektronik işletim sistemli turbo dizel motorlara uygulanabilmektedir. Aracınızın görünüşünü değiştirmeden, gizli modifiye için çok idealdir.

Chip tuning uygulaması motor ömrünü etkilemez, kısaltmaz.

Chip Tuning Uygulamasının Detayları

  • 3 saatlik bir sürede chip tuning uygulamasını yaptırabilirsiniz.
  • Unutmayın ki Chip tuning uygulamasının kaldırılması çok kolay değildir. ECU ünitesi içinde lehimleme gerektirir.
  • Usta ellerde motora zarar vermez. Bilgisiz ellere motorunuzu sakın teslim etmeyiniz.

Chıp tunıng yapılması için aracın beynindeki chıp çıkartılarak yerine superchıp tarafından o araca uygun olarak programlanmış chıp takılır.Superchips`in modifiyeli programıda aracın üzerindeki chıp yeniden programlanabilir olduğu durumlarda kullanılır. Chıpe yeni program yüklenir.

Chip tuning uygulaması ile yakıt tasarrufundan, motor gücü artışına kadar bir çok avantaj sağlanabilirken, maliyetinin yüksek olması ve uygulamadan geri dönüşün zorlukları gibi dezavantajlarda söz konusu olabilir. Chıp tunıng uygulaması tüm motor modifasyonu bittikten sonra yapılmalıdır.

Genelde yaklaşık 3 saat gibi bir sürede tamamlanabilen chip tuning uygulamasının aracın motoruna zarar verdiği yönündeki haberler doğru değildir. Uygulamanın yetkili ve usta kişiler tarafından yapılmalıdır. Bazı otomobil firmaları yetkili servislerinde müşterilerine chip tuning hizmeti vermektedirler.

Chip tuning dışarıdan bakıldığında araç üzerinde hiçbir farklı görünüm oluşturmayan, sadece aracın performasını artırmaya yönelik bir uygulama olduğundan araç sürücüsü dışında kimsenin farkedemeyeceği bir sistemdir, tabi şimdi modifiye denince insanın aklına parlak jantlar, rüzgarlıklar, xenon farlar vb. görsel uygulamalar geliyor ama aslında gerçek modifiye her zaman için aracın gücüne ve hızına olumlu etki eden uygulamalardır, bu nedenle chip tuning temel modifiye uygulamaları arasında ilk sıralarda yer alır.

Otomobillerin kontrol üniteleri birbirinden farklı olduğu için markalara göre chıp tuning metodları geliştirilmiştir.Otomobillerin çoğunda eski chıp yerine yeni chıp takılırken Ford farklı bir modül geliştirmiş, BMW ve Opel seri programlama yöntemiyle chıp tunıng yaparken Japon otomobillerinde Icon Race yöntemi kullanılmaktadır.

Birkaç yıl önce Superchips, ICON adını verdiği yeni bir elektronik cihaz geliştirdi. Bu cihaz, şimdiye kadar beyinlerine ya da chiplerine müdahale edilemeyen bazı araçlara chip tuning yapamayı amaçlamaktadır. Aracın beynine müdahale etmeden bu cihazın kullanılmasıyla beyinden gelen yolda kesilir. Bunların yerine Superchips’in geliştirdiği komutlar veriliyor ve %10 civarı bir güç ve tork artışı oluyor. ICON zaman içerisinde araca yapacağınız ek modifiye olduğunda yazılımı tekrar tekrar değiştirilebiliyor.

Toyota gibi, şimdiye kadar hiçbir şekilde chip modifiyesi yapılamamış araçlara artık ICON RACE sayesinde chip tuning yapılabiliyor.

SUPERCHIPS PROGRAMININ SAĞLADIĞI BEYGİR GÜCÜ

Her motor için %10 dan aşağı olmamak üzere güç ve tork artışı sağlar.Turbo, benzinli ve turbo dizel araçlarda %15-%30 arasındaperformas artışı elde edilmektedir.Yakıt ekonomisine de %4-%8 arası katkı sağlar.Superchıps aracın ateşleme avansı ve yakıt püskürtme durumu başta olmak üzere aracın gereken t

(Visited 64 times, 1 visits today)