CARBON CLEAN  NEDİR VE NASIL YAPILIR?
MOTORDA KARBON BİRİKİMİ NASIL OLUŞUR?
İçten yanmalı motorlar, yakıtın ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürmektedir. Bu dönüşüm başlaşıcı yanma adını verdiğimiz bir olayla başlar.

YANMA: Bir yakıtın ısı ve oksijenle bileşerek ısı ve ışık meydana getirmesidir. Motorlarda yanmayı sağlamak için oksijeni havadan emerek alırız. Havada çok miktarda bulunan azot yanmadan egzozdan atılır. Hava emme kapasitesi azalmanın sebepleri yanma sonunda oluşan karbondur. Yanma odası sürekli biriken karbon bileşikleri kuruma dönüşür. Zamanla yanma odası, piston üst yüzeyi, supaplarda ve sağmanlarda karbon birikir.

Enjektörlerin mikronla ölçülecek bir püskürtme deliği olduğundan zamanla tıkanması tam püskürtememesi doğaldır.
Eğer aracınızda motor gücünde azalama, fazla yakıt tüketimi, ekzoz emisyonlarında artış, çekişin düşmesi, soğuk havalarda zor çalışma, motorun silkeleyerek çalışması, rölantinin sürekli değişmesi, silindir kompresyonlarında düşme, varsa karbon birikimi had safhaya gelmiş demektir. Karbonun temizlenmesi gerekmektedir.
KARBON TEMİZLEME NASIL YAPILMAKTADIR?
Karbonu temizlemek için motorun üst kapağının sökülmesine, motora anahtar değmesine gerek yoktur. Aracın yakıt ve ateşleme sistemindeki karbon temizlenir ve motor ilk günkü haline dönüşür.
Carbon clean araca uygulaması için bir makinesi vardır. Aracın yakıt deposundan gelen hortumlar bu makinenin deposuna bağlanır. Deponun içine temizlik maddesi ve benzin konulur. Araç rölantide çalıştırılır. Arada gaz verilerek motordan sökülen karbonlar egzozdan dışarı atılması sağlanır. Bu işlem yaklaşık 30-45dakika sürer. Temizlik kimyasalları yanıcı olmadığından  Motora hiçbir zarar vermez.
CARBON CLEAN SAĞLADIĞI FAYDALAR
*Karbon temizleme işlemi motorlarda %15`e kadar yakıt tasarrufu sağlar.
*Motorda çekiş artar. Benzinli motorlar ilk çalışma zorluğu, tekleme vb. ortadan kalkar.
*Benzin motorlarında %40 ın üzerinde zararlı ekzoz emisyonlarının azalması sağlanır.Dizel motorlarda bu oran  %75 e kadar çıkar.
*Motorun ömrünü uzatır. Motor bakım maliyetini azaltır.
*Bakım süresi ve işçilik masrafları azalır.
*Motordan ani güç istenildiğinde istenilen verimi almanızı sağlar.

(Visited 52 times, 1 visits today)