ARACINIZDA GELEN UĞULTU SESİ

Uğultu şeklinde adlandırılan sesler genelikle rulmanlardan yani bilyalardan gelir. Rulmanın zamanla bozulması sonucu ses gelmeye başlar. Sesin nereden geldiği anlaşılıyorsa ona göre müdahale edilir. Tekerlerden gelen seslerde tekerlek bilyaları değiştirilir. Sesin nereden geldiğini tespit edip ustaya götürürseniz az bir tecrübe ile arızanın neden kaynaklandığını size söyler. En bariz şekilde anlaşılabilen sesler bilya sesidir. Tekerlerde Porya bilyası kullanılır. Porya bilyası yerine sıkı geçme olarak takılır.

Uğultu sesinin vites kutusundan (şanzıman) gelme ihtimali vardır. Sesin vites kutusundan gelip gelmediği aracın hareket halinde iken vitesin boşa atılması ile anlaşılabilir. Boşa alınınca ses kesilirse sıkıntı vites kutusu, diferansiyel yada aktarma organlarından geliyor demektir. Vites kutusunun sökülmesi ve tamir edilmesi tekerlek bilyasında daha masraflıdır.

Aracın hareket halinde boşa alındığında uğultu sesi kesilmiyorsa sorun rulmanlardadır. Rulman değişiminde, yeni takılacak rulman için kaliteli olanlar seçilmelidir. Rulmanlar genelikle uzun ömürlüdür. Bazıları yıllarca bozulmaz.

Bir diğer uğultu seside lastiklerin yenisi ile değişiminden kaynaklanır. Lastiklerin tam anlamıyla oturana kadar bir mühlet ses yapabilir. Bu ses genellikle kaldırım taşlarına yakın mesafede gidildiğinde işitilir. Genelde kanallı lastikler uğultu sesi yapar.

(Visited 347 times, 1 visits today)