ARAÇLARDA PASLANMA: ARABALARIN PASLANMASI ÇÜRÜMESİ NASIL ÖNLENİR?

Yeni araçlarda paslanmaya pek rastlanmaz. Genellikle 10 yaşını aşmış araçlarda paslanma belirmeye başlar. Araçların yüzeyinin metal olmasında dolayı sürekli paslanma eğilimindedir. En ufak çizik yada ezik kabararak paslanır. Paslanma zamanla çürümeye başlar. bu olay kanser gibidir bir kere bulaşınca çürümeye kadar gider. Araç yüzeyinde oluşan çizik ve ezikler hemen rutuş yapılmalı böylece paslanma başlamadan önüne geçilmiş olmalıdır.

Aracın içinde bulunduğu hava ve yoldan gelen çamur ve toz paslanma oluşumunu tetikler. Aracın altı kontrol edilmeli paslanma ve kabaran yerler varsa müdahale edilmelidir.

Araç yıkandıktan sonra kurulanmalıdır. Araç yıkamada fırça yerine sünger kullanılmalıdır. Özellikle zor koşullarda bulunan çamurluklarda paslanmaya ve çürümeye en elverişli yerlerdir. Kapı menteşeleri ve kapı direkleri paslanmanın ilk başladığı yerlerdir.

İkinci el aldığınız araçta çürük varsa kaporta ve boya işlemleri ile sorun giderilmelidir. Zaman içerisinde en ufak çürük büyüyecektir. Boya aracın paslanması engelleyen en önemli unsurdur. Boyanın korunmasına özen gösterilmelidir.

(Visited 471 times, 1 visits today)