Bu yazımızda arabalar hakkında bazı sorularınıza yanıtlar bulacaksınız. İşte Araba Dünyasından bir kaç  Soru Cevap

Arabaların Arka Kapı Camları Niçin Tam Açılmaz?

Herkesin bildiği gibi bir çok araçta arka kapıların camları sonuna kadar tam olarak açılmaz. Üçte bir mesafede durur. Bu durum aracın şoförü için problem olmamakla birlikte klimalı olarak üretilen araçlarında çoğalması camların tam açılmaması önemini yitirmiştir.


Araçların emniyetiyle hiç ilgisi olmayan bu arka camları yapan mühendislerin çocuklarının camdan sarkmamaları için alınmış bir tedbir olarak görüyorlar ve hatta camların açılmaması için kilit bile takılıyor. İşin aslı ise aracın performansı yüksek olması için katlanılması gereken bir durumdur.

Dikkat edecek olursak küçük ve orta boy araçların tamamında arka tekerleklerin arka kapıya çok yakın olduğunu görürüz. Bunun içinde araçları ön ve arka kapılarının şekilleri farklıdır. Arka kapıdan inmek zordur çünkü ön kapıda camın dibine kadar girmesi için mesafe varken arka kapıda tekerleğin ve çamurluğunun konumundan dolayı alt kısım daraldığından yer yoktur. Bunun için cam kapının düz devam eden kısmındaki yuvasına kadar iner ve son bulur çünkü gidebileceği yer yoktur.

Araçlarımızın kapıları neden arkadan öne doğru açılıyor?

Biz şoförler kapımızı hep sol elle açtığımız dikkatinizi çekmedimi ? Kapı arkadan öne açıldığından sağ elimizle asla denemeyelim sorun yaşarız. Araçlar ilk yapıldıklarında kapıların menteşe ve kilit sistemi günümüzdeki kadar sağlam değildi. İnsanların çoğu sağ ellerini kullandıklarından şoförün gireceği kapı önden arkaya açılır şekilde yapılıyor. Nedeni hareket halindeki aracın aniden açılan kapısının karşıdan gelen hava akımıyla kapanamamasına hatta kopmasına yol açıyordu. Bu bakımdan kapıların arkadan öne doğru açılır şekilde yapılmaya başlandı.

Ve aracın kilidi kazara boşalıp açılsa bile karşıdan gelen hava akımı kapının açılmasına müsaade etmiyordu.

Yeni Araba Kokusu nedir? Yeni Araba Kokusu Parfümü Nedir? 0 km araç kokusu parfümü var mıdır?

Fabrikalardan yeni çıkmış bir aracın güzel kokularından söz edelim “Yeni araba kokusu” denilen ve insanların hoşuna giden bu koku tek bir koku olmayıp, birçok kokunun birleşmesinden oluşan çok özel bir kokudur. Zaman geçtikçe de kaybolan bir kokudur. Suni koku yayıcıların hiç birinde bulunmayan özel bir kokudur. Boya ve boyadan önce kullanılan astar boya, konsolda, pencere ve kapılarda kullanılan lastik ve plastik malzemelerin birleşiminden oluşan kokudur. İçine yapıştırıcı, izolasyon malzemeleri, koltukdaki kumaşın deri parçalarının ve döşemelerde kullanılan vinilin kokularının karışmasıyla çok özel ve imkansız bir koku ortaya çıkar.

Sıfır kilometre araç kokusunu yurtdışında yapmışlar ama daha Türkiye piyasasında göremedik. Gelirse eğer, tarih yazacağını umuyoruz.