Arabalarda kullanılan camlar diğer camlara göre daha dayanıklı yapıdadır. Özellikle ön cama hareket halindeyken taş gelmesi en çok kırılma nedeni olarak bilinmektedir. Arka ve yan camlar ise kışın soğuktan veya kasıtlı olarak kırılmış olabilir. Araba camının biraz hava alması ile tuzla buz olmasına sebep olur. Kırılan cam evlerde bulunan camlar gibi büyük parça halinde kırılmaz. Ufak parçalara ayrılır. Cam kırıklarına dikkat etmezseniz yaralanmaya sebebiyet verebilir.

Araçların ön ve arka cam değişimi, bütün camcılar tarafından yapılabilir. Camları alırken aracın modelini ve hangi camın değişeceğini söylemeniz yeterlidir. 91 Broadway sağ arka kapı camı gibi. Ön ve arka camın aksine kapı camlarının değişimi daha zordur. Bu camların değişimi genelde kaportacılar tarafından yapılır. Cam değişiminde önce elektrik süpürgesi ile araç içerisindeki cam kırıkları temizlenir. Diyelim ki şoför kapısının arkasındaki kapı camı değişecek. Kapının içerden döşemesi sökülür ve kapı içerisine dökülen cam kırıkları temizlenir.

Cam krikosunun camı tutan lastikli bölümü krikodan sökülerek çıkartılır. Bu lastik bölüme cam yapıştırıldığı için burada kalan cam kırıntıları temizlenir. Yeni cam temizlenen yüzeye yapıştırılır. Aracın camının durumuna göre genellikle kelebek cam ve cam lastikleri sökülür. Cam krikosu yerinden sökülerek yeni cam kapının içerisine bırakılır ve kelebek cam yerine takılır. Daha sonra cam yukarı doğru çekilerek cam lastiği krikoya takılır ve kriko yerine sabitlenir. Cam lastikleri yerine takılır cam yukarıya doğru kaldırarak tamamen kapanır. Kapı içi döşeme takılarak işlem tamamlanmış olur. Takriben 2-3 saat cam açılmaz ama daha iyi sonuç almak için bir gün boyunca açılmazsa daha iyi olur.

(Visited 304 times, 1 visits today)