BOYA ÇİZİKLERİNİN GİDERİLMESİ

Araçların dış görünümlerin parlaklıklarıyla göze hoş hale getiren arabanın boyasıdır. Yeni yada eski araçların zaman içerisinde sürtünme, çizilme gibi olaydan dolayı boyasında kusurlar meydana gelir.


Arabaların yanlış yıkanmasında bile zamanla kılcal fırça izleri oluşmaktadır. Çevre ve doğa koşullarından dolayı boya matlaşır ilk günlü görünümünü kaybeder. Yoldan yapışan çamur ve pislikler zamanla boya ile bütünleşirler. Aracın dış görüntüsü olumsuz yönde etkilerler.

Bu çizikler ortadan kaldırmak için günümüzde pek çok yol vardır. Bunlar çizik giderici kalem, çizik giderici cila, çizik giderici macun, çizik giderici kremlerdir. Bunların uygulanması ucuz ve kolaydır. Aracın çiziklerini gidermenin herkes tarafından bilinen yolu pasta-ciladır. Boyası eskimiş matlaşmış araçlara pasta yapılması doğru biri işlemdir. Yeni boyalı araçlara yapılması uygun değildir. Aracın boyasını inceltmektedir.

Metalik boyalı araçlar çizik fazla belli olmamaktadır. Aracın çiziklerini gidermek için kullanılan en iyi yöntem boya koruma ve eski parlaklığına ulaşmasını sağlayan işletmelerde makine ile atılan cilalardır. Bunlar daha iyi sonuç verirler. Teknolojinin gelişmesiyle en derin çizikler bile kalem yada cila ile giderilmektedir. Aracın üzerinde oluşan lekeler için de leke çıkarıcı cilalar bulunmaktadır. Bu cila aynı zamanda aracın boyasını korumaktadır.