ANTİFRİZ HAKKINDA BİLGİLER

Kış mevsimi yaklaşınca antifriz ismi daha sık kullanılmaya başlar. Aslında antifriz yaz kış sürekli motor soğutma suyunda bulunmalıdır. Antifriz içerisinde dolaştığı hortum ve peteği korozyona karşı korur. Kışın donmaya karşı gösterdiği direnci yazın hararet yapmaya karşı gösterir. Antifriz su ile birleşerek soğutma sıvısını oluşturur. Soğutma suyunun donma derecesi, bölgedeki mevsiminin en düşük sıcaklığından 10–15 derece daha aşağı olmalıdır. Antifriz genelde -35 dereceye kadar sıvının donmasını önler. —25 derece hava sıcaklığında araç hareket halindeyken radyatöre ön taraftan çarpan soğuk hava, sıcaklığın daha düşmesini sağlar. Bundan dolayı mevsimin en düşük sıcaklığından daha düşük derecede antifriz ayarlanmalıdır. Antifrizin kendi başına donma noktası -12 dir. Su ile karıştırılarak – 65 dereceye kadar donma noktasını indirilebilir. Türkiye de kış mevsiminde suyun içerisine ortalama %33-%50 arasında antifriz karıştırılarak kullanılması gerekiyor. Motora ilave edilecek su şebeke suyu yerine yumuşatılmış su olmalıdır.

Araçta bulunan antifriz kış ayları yaklaşınca bomometre denilen alet ile ölçülür. buradan çıkan sonuca göre antifriz eklenir veya değiştirilir.

Antifriz konulmadan sadece su ile soğutma sağlanırsa özellikle eski model araçlarda motora oldukça zarar verir. Suyun dolaştığı yerlerde aşıntı ve paslanma artar. Silindir kapağının hassas olmasından dolayı buradaki su yuvaları aşınarak, soğutmanın tam olmasını engeller. Silindir kapağının da taşlanması veya değiştirilmesi gerekir. Yaz ve kış sürekli soğutma sıvısında antifriz bulundurulmalıdır.

(Visited 270 times, 1 visits today)