206 Torsiyon Sesi
Peugeot 206 ve 206+ araçlarda arka taraftan gelen kronikleşmiş sayılacak sesler gelmektedir. Pek çok araçta bu gıcırtı sesine rastlanırken sesin nerden geldiği pek anlaşılmamaktadır.

Peugeot 206 larda arka süspansiyon sisteminde amortisör kulesi olmadığından Bagaj hacmi bir miktar daha artarak takriben 245 litre olmuştur. Helisel yayların ön süspansiyon sistemini oluşturduğu Peugeot 206, daha ucuz basit ve az yer kaplayan burulma çubuklu yaylar arka süspansiyon sisteminde kullanımıştır. Arka süspansiyon sisteminde burulma çubuklu yayların (torsiyon) kullanılması ile salınım kontrol altına alınması için amortisör kulanımı zorunludur.
Burulma çubuklu yayların (torsiyon) çalışma felsefesi ise; burulmaya ve bükülmeye dayanıklı çelik çubuğun üst salıncak ile hareketsiz kalacak şekilde şasiye bağlanır. Yoldan gelen darbeleri çubuk burularak üzerine alır ve yay etkisi gösterek absorbe eder. İki teker torsiyon sayesinde birbirinden bağımsız olarak hareket eder. Sistem genel anlamda bu şekilde çalışır.

Peugeot 206 yaylar ve torsiyon üzerinde oynama yapılarak araç pıstırma sonunda, iyi ayarlama yapılmazsa torsiyon sesi gelmesi muhtemeldir. Bu sesin kesin olarak nerden geldiği anlaşıldıktan sonra torsiyonlara müdahale edilmelidir. Seslerin amortisör veya bagaj bağlantılarından gelebileceği unutulmamalıdır. Torsiyon bağlantı yerleri, torsiyon kolu, torsiyon mili ve tamir takımı, gelen gıcırtı sesi için incelenmelidir. Torsiyon bilyasını olarak adlandırılan kısım tamir takımı olarak satılan bilya ve keçedir. Genelikle tamir takımı değiştirilerek sesin kesilmektedir.

(Visited 202 times, 2 visits today)