2011 YILI TRAFİK CEZALARI

2011 yılı ile birlikte trafik cezalarına yüzde 7,7 oranında zam geldi.

İşte yeni yılda dikkat edilmese ödenecek cezalar:

Kırmızı ışık ihlali 140 TL

Emniyet kemeri takmayanlara 66 TL

Sis lambalarını gereksiz olarak kullanmak 66 TL

Özürlülerin araçları için ayrılmış park yerlerinde park edenler 132 TL

Hız sınırını %10-%30 arasında aşanlar için 140 TL, %30 dan fazla aşanlar ise 290 TL para cezası ödeyecekler.

Alkollü araç kullanmak ilk kez yakalanmada 590 TL, ikinci kez yakalanmada 739 TL, üçüncü kez yakalanılması durumda 1,185 TL para cezası ödeyecekler. Alkollü olarak yakalananlar sadece para cezası ödeyerek kurtulamayacaklar. Alkollü olarak araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içerisinde; ilk seferde 6 ay, ikincisinde 2 yıl, 3 ve fazlasında ise 5 yıl ehliyetlerine el konulacak. Ayrıca 3 ve daha fazla alkollü olarak yakalanan sürücülere en az 6 ay hapis cezası verilecek. Bu kişiler, sürücü davranışlarını geliştirme eğitimi ile psiko-teknik değerlendirmeye de tabi tutulacaklar.

Hız sınırlarını tespite yarayan radar ve cihazların, bulunduğu yerlerini belirleyen veya sürücüyü ikaz eden cihazları imal veya ithal edenler 1,784 TL – 2,975 TL para cezası ve 6–8 ay arası hapis ile cezalandırılacaklar. Ayrıca bu tür cihazları araçlarında bulunduranlar içinde 1,185 TL – 1,784 TL para ve 4–6 ay arası hapisle cezalandırılacak.

Sürücü belgesi almak için yanlış bilgi veya sahte belge verenlere 739 TL para cezası verilecek. Araç kullanırken yanında sürücü belgesi bulundurmayanlara 140 TL para cezası, sürücü belgesi olmadan araç kullanmak ve sürülmesine izin vermenin cezası 290 TL para cezası ve 1–2 ay hapis, tekrarı halinde 2–3 ay hapis cezası olarak uygulanacak. Sürücü belgeleri geri alınmış olduğu halde, geri alma süresi içerisinde araç kullananlara 290 TL para cezası ile 1–2 ay hapis, tekrarında ise 2–3 ay hapis cezası verilecek.

Kamyon, otobüs ve çekicilerde takograf kullanmaması durumunda 290 TL para cezası uygulanacak. Taşıma sınırı üzerinde yolcu alanlara 53 TL, izin verilen yüklü ağırlığı aşanlarda 538–3,231 TL arası ceza ödeyecekler.

Ticari taksilerde taksimetre kullanmayanların cezası da 290 TL olacak.

Zorunlu mali sorumluluk sigortası yaptırmama, araçların muayene süresini geçirme ve araç üzerinde yapılan teknik değişikliği 30 gün içinde tescil yapan kuruluşa bildirmemenin cezası da 66 TL olacak. İkamet adresi değişikliklerini tescil kuruluşuna otuz gün içinde bildirmeyenler ise 140 TL ödeyecek.

Uyuşturucu veya keyif verici madde alarak araç kullananlar 1,185 lira ceza verecek. Toplu taşım araçlarında sigara içmenin cezası 75 TL olacak.

Araç muayene istasyonları da işletme şartlarına uymayan veya gerektiği şekilde muayene yapmayan kişilere 4,689 TL den 15,640 TL’ye kadar para cezasına çarptırılacak.
Kaza mahallinde durmayan, trafik güvenliği için gerekli tedbirleri almayan, kazayı yetkililere bildirmeyen ve kaza yerinden ayrılan sürücülerde 140 TL para cezası ödeyecek.
Ölümlü veya yaralanmalı trafik kazalarında polisten izin almadan olay yerinden ayrılanlar da 290 TL ceza ödeyecek.

Geçme kurallarına riayet etmeyen ya da geçmenin yasak olduğu yerlerde sollama yapanlara da 140 TL cezası ödeyecekler.

Gerekli yerlerde hızını azaltmayan

Öndeki aracı güvenli bir mesafeden takip etmeyen

Sağa, sola dönüş kurallarına uymayan

Yasak yere park etme

Kurallara uygun park eden araçların çıkmasına engel olacak yerlere park etme

Bir araç tarafından geçilirken, geçilen araç sürücüsünün geçilme kurallarına uymaması,

Önlerinde giden araçları güvenli ve yeterli bir mesafeden izlememek

Kavşaklarda gereksiz duraklamak, yavaşlamak, taşıttan inmek veya motoru durdurmak

Taşıt yolu üzerinde yaya ve okul geçitleri ile diğer geçitlerde duraklamak, taşıt yolu üzerinde otobüs, tramvay ve taksi duraklarında duraklamak

Gece sis ışıklarının sisli, karlı ve sağanak yağmurlu havalar dışında diğer farlarla birlikte yakmak

Emniyet kemeri bulundurulması zorunluluğu olan araçlarda emniyet kemeri bulundurmamak ve kullanmamak

Araçlardan bir şey atmak veya dökmek

Seyir halinde cep veya araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullanmak

Servis freni, lastikleri, dış ışık donanımından yakını ve uzağı gösteren ışıklar ile park, fren ve dönüş ışıkları noksan, bozuk veya teknik şartlara aykırı olan araçları kullanan sürücüler

Ses, müzik, görüntü ve haberleşme cihazlarını şartlarına uygun olmadan araçlarda bulunduran ve bu cihazları vatandaşların huzurunu bozacak şekilde kullananlar 66 TL ceza ödeyecekler.

Sürücülerin, cezayı peşin ödemesi durumunda ceza oranında yüzde 25’lik indirim uygulaması yeni yılda da devam ediyor.

(Visited 8 times, 1 visits today)