2006 Honda VTEC Açar Mı?

Honda motorlarında kulanılan VTEC sistemi hakkında pek çok motor ve özellik olması sebebiyle durum biraz karışıktır. Genel anlamda bakmak gerekirse VTEC açma nedir? 2006 VTEC 2 VTEC açar mı? Sohc ve Dohc motor arasındaki farklar nelerdir? Gibi sorulara cavap vermeye çalışacağız.

VTEC Dohc olarak adlandırılan motorun subap sistemi üstten çift egsantriklidir. Bu motor VTEC açma olayını en belirgin şekilde yapan subap sistemine sahiptir. VTEC açtığında motor sesinde bariz değişiklik olur. Aynı zaman motor performansında hissedilir artış elde edilir. Çalışma prensibi olarak belirtmek gerekirse motor devri 5500 ulaşınca supapların açık kalma süreleri artarak motor verimi yükselir. Daha önceki konularımızda bahsettiğimiz dereceli eksantrik konusunda bununla ilgili bilgiler vermiştik. 1997-1999 Civic kasalarındaki motor Dohc VTECdir.

Daha sonraki yıllarda performans kadar yakıt tüketiminin de öneminin artması ile 2001-2006 yıllarında VTEC 2 Sohc motoru kullanılmıştır. Üstten tek eksantrikli supap sistemi kullanılan ve ekonomi için üretilmiş olan sohc VTEC motorda VTEC açma olayı vardır. Bu motorlarda 3200 devir civarında VTEC açılır. Bu motorda VTEC açıldığı Dohc motordaki gibi anlaşılmaz. Motor devri 2300 düşene kadar VTEC açık kalır. VTEC açtığında sadece emme supaplarının zamanları ile oynanırken egzoz subaplarınında değişme olmaz. Tek kam milinin ortasında 3 adet emme supaplarına müdahale edecek kam bulunur. Kamların orta kısmındakiler yüksek devirlerde, dış tarafta olanlar düşük devirlerde devreye girer. Bu şekilde düşük devirlerde yakıt tüketimi azalmış olur.

(Visited 196 times, 2 visits today)